VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Videoterminály v Blansku končí. Kraj vyzývá k zákazu hazardu i další obce

Blansko – Hazard v Blansku se pravděpodobně už brzy stane minulostí. Aspoň ten veřejný. Ministr financí Andrej Babiš totiž potvrdil rozhodnutí ministerstva financí, které ruší šestadvacet videoloterijních zařízení na území Blanska. Další budou podle zástupců města následovat.

22.11.2014 10
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Pavel Sonnek

Od prvního listopadu loňského roku platí na území Blanska plošný zákaz hazardu. „Klasické výherní hrací přístroje město zakázalo už o dva roky dříve," uvedla vedoucí odboru školství, kultury, mládeže a tělovýchovy blanenského městského úřadu Petra Skotáková.

Přesto mohou hráči v blanenských hernách své štěstí zkoušet dodnes. Na takzvaných interaktivních videoloterijních zařízeních. „Licence na tato zařízení vydává ministerstvo financí. Po přijetí vyhlášky o plošném zákazu hazardu v Blansku zahájilo ministerstvo financí s provozovateli videoloterijních terminálů správní řízení o odebrání těchto licencí," přiblížil místostarosta Blanska Jiří Crha.

Letos na jaře pak ministerstvo rozhodlo, že provozovatelé terminálů v Blansku musí skončit. „Provozovatelé ale využili svého práva podat rozklad k ministerstvem vydanému rozhodnutí. O něm rozhoduje ministr financí. V drtivé většině tak rozhodnutí ministerstva ještě nenabylo právní moci, a tudíž terminály ve městě fungují i nadále," vysvětlila Skotáková.

To ale nejspíš nebude trvat dlouho. Blanenští totiž už mají v ruce výsledek dvou rozkladů a v obou případech ministr financí potvrdil rozhodnutí ministerstva o zrušení terminálů. „Třináctého října nabylo účinnosti první rozhodnutí a jedenáctého listopadu druhé. Celkem tak byl ukončen provoz šestadvaceti herních zařízení dvou provozovatelů na šesti adresách ve městě," vyčíslila Skotáková s tím, že se jedná o necelou čtvrtinu všech podobných zařízení v Blansku. „Podle posledních známých údajů by mělo ve městě fungovat asi devadesát hracích zařízení," uvedla vedoucí odboru školství. Ta dodala, že rušení terminálů bude nadále pokračovat. „Protože ale v případě rozkladů není žádná lhůta, dokdy je musí ministr financí vyřešit, netroufám si odhadnout, kdy bude ve městě odstraněn poslední terminál," podotkla Skotáková.

Vedení města zrušení hracích zařízení vítá. „Měli jsme spoustu stížností a dotazů od lidí, jak je možné, že ve městě fungují herny i přesto, že je tu zakázaný hazard. I proto jsme rádi, že se to konečně pohnulo a že se může naplnit vyhláška, kterou jsme přijali," řekl Crha.

V budoucnu by měl být proces odstraňování výherních přístrojů z obcí rychlejší. „Odborníci momentálně připravují novelu zákona, podle které by zákaz hazardu v určitém městě nabyl platnosti automaticky po třech měsících od jeho odhlasování tamním zastupitelstvem," vysvětlil již dříve mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka.

Se zákazem hazardu souhlasí například i Eva Machová z Blanska. „Hazard nepřináší vůbec nic dobrého," míní žena.

Kraj vyzývá města: Zakažte hazard

Blanensko – Omezování hazardu není aktuální otázkou pouze v Blansku. Na svém posledním jednání minulý týden se jím zabývalo i zastupitelstvo Jihomoravského kraje. To lidem nově zvoleným do čel měst a obcí doporučilo, aby rozhodli buď o úplném zákazu, nebo alespoň o omezení hazardu. Noví radní měst na Blanensku zatím žádné radikální kroky neplánují.

Podle hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška by mohla být právě jižní Morava prvním krajem bez hazardu. „Jsem přesvědčen, že společnou snahou všech úrovní veřejné správy lze docílit redukce hazardu jako celospolečenského problému a omezení některých negativních společenských jevů, které jsou s hazardem spojeny," uvedl v dopise obcím Hašek.

Budou o tom jednat

Na Blanensku už k plošnému zákazu hazardu přistoupili v minulosti v Blansku a regulují jej také v Rájci-Jestřebí. Například v Boskovicích zákaz hazardu dosud odmítali. To by se v budoucnu mohlo změnit. „O doporučení zastupitelstva kraje jsme informováni. Já osobně jsem pro úplné zrušení hazardu v Boskovicích. Naši koaliční partneři mají na hazard podobný názor, nyní ale stále ještě zpracováváme programové prohlášení. Předpokládám, že hazardem se budeme zabývat v příštím roce. Zda přistoupíme k jeho zákazu, či nikoliv, však musíme důkladně zvážit a projednat. Na hazardní hry se totiž váže například i příjem nezanedbatelného množství peněz," řekla starostka Boskovic Hana Nedomová.

O doporučení kraje už vědí i v Letovicích. „Radní to vzali na vědomí. Nejedná se však o závazné nařízení. Uvidíme, jak se situace s hazardem bude vyvíjet dál a zda se bude nějak plošně omezovat. Pro nás hrací automaty ve městě znamenají příjem okolo jednoho milionu korun ročně do pokladny města. Pokud bychom hazard zakázali, jednalo by se o velký výpadek peněz, kterými podporujeme především sport ve městě," přiblížil situaci v Letovicích tamní místostarosta Jiří Palbuchta.

Peníze na hřiště

Doporučením kraje se budou zabývat i v Adamově. „Na příštím zasedání zastupitelstva, které bude sedmnáctého prosince, předloží ekonomický odbor zastupitelům objektivní informaci o tom, jaký je u nás vývoj počtu hracích automatů a také jaké z nich má město příjmy. U nás hazard není žádný výrazný problém, ve městě máme jen pár automatů. Z nich ale každoročně utržíme kolem osmi set tisíc korun, které potom investujeme například do dětských hřišť nebo škol," popsal starosta Adamova Roman Pilát.

Oficiální informaci z kraje

zatím nedostali v Olešnici. „Jako krajský zastupitel o něm však vím. Je potřeba říct, že není pro zastupitelstva obcí nijak zavazující. Je to spíše morální apel. Je však dobře, že se starostové mohou opřít o výzvu kraje. Kraj také začíná jednat s ministerstvem financí o tom, jak by bylo možné kompenzovat výpadek peněz z hazardu v případě jeho zákazu. Pro Olešnici by to znamenalo asi sto tisíc korun. To není nijak zásadní propad a sport a kulturu bychom dokázali zajistit i bez nich. Já osobně bych byl pro zákaz hazardu," řekl olešnický starosta Zdeněk Peša.

Autor: Eva Ondráčková

22.11.2014 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Olešnici se už lyžuje. V Hodoníně dosněžují sjezdovku.
18

OBRAZEM: V Olešnici se už lyžuje. V Hodoníně zasněžují sjezdovku

Ilustrační foto.

Skauti přivezou Betlémské světlo. V Moravském krasu budou kostýmované prohlídky

AKTUALIZOVÁNO

Ústavní soud EET nezrušil. Část zákona ale škrtl

/ANKETA/ Zrušit celý zákon o elektronické evindenci tržeb, nebo jen proškrtat? Po dnešním vyjádření Ústavního soudu už je jasno. Ten se rozhodl s platností od konce února 2018 škrtnout některé paragrafy o EET, které se týkají bezhotovostních plateb a e-shopů. Ústavní soud rovněž zrušil plánovaný náběh třetí a čtvrté vlny EET.

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

Tříletý polobezdomovec a brutální agresor v tramvaji: Prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 14. prosince 2017.

Výdaje měst pro rok 2018: hlavně školství, sport a stavby

Blanensko, Vyškovsko – Stavba Centra polytechnické výchovy a vzdělávání v Boskovicích patří mezi největší investiční akce na Blanensku. Proto o ní tamní zastupitelé také nejvíc diskutovali, když před pár dny projednávali schvalování rozpočtu. Další tři největší města regionu schválila své rozpočty na příští rok. Nejvíc peněz zamíří na stavby a opravy, hodně pomůžou dotace.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT