Na místních poplatcích za provoz hazardních strojů dosud totiž nevybraly prakticky nic. Přitom by mohly do obecních rozpočtů přibýt miliony.Tento problém se týká i Blanenska. Konkrétně Boskovic a Blanska. Tam nepomohly ani obecní vyhlášky, jimiž chtěly radnice po novele zákona upravující tento druh podnikání, donutit jejich provozovatele k úhradě poplatků. V Boskovicích nyní radnice dokonce čelí žalobě, kterou na ni podala jedna z firem, jenž ve městě videoterminály provozuje. „Tento problém se řešil ve vládě několikrát na nejvyšších místech. Ani po novele zákona nemají města a obce páky, jak majitele videoterminálů k zaplacení místních poplatků donutit,“ řekla starosta Blanska Lubomír Toufar.

Z každého videoterminálu by měl jeho provozovatel městu, kde chtějí jejich provoz zpoplatnit, nově platit čtvrtletně pět tisíc korun. Jenom v Blansku je terminálů přes sto padesát. V Boskovicích téměř sedmdesát. Jenže realita je taková, že majitelé hracích zařízení houfně využívají mezer v zákonech.„Ma­jitelé videoterminálů vydělávají obrovské peníze. Díky mezerám v zákoně a právním kličkám se placení poplatků vyhýbají. Jejich postoj je za hranicí vkusu. Vlastně tu nejde o vkus, ale o byznys. Ovšem problematika tohoto druhu podnikání je složitá a výklad zákona stále není jednoznačný,“ řekl starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek.

V Boskovicích v současnosti evidují ve městě přibližně sedmdesát videoterminálů. Loni po novele zákona radní vydali vyhlášku, podle které měli provozovatelé těchto přístrojů platit městu čtvrtletně pět tisíc korun za každý stroj. Letos v únoru zastupitelstvo odsouhlasilo další vyhlášku. Provozovatelé videoterminálů museli zaplatit místní poplatky za všechny přístroje přihlášené v Boskovicích. I v případě, že by je přesunuly na čas jinam. Právě této možnosti v minulosti hojně využívali, stejně jako dalších mezer v zákoně a poplatky ignorovali. „Platební výměry jsem rozeslali všem, kteří v tombol oboru v Boskovicích ponidkají. Poté, co se před časem v Boskovicích schválila ohledně vidoterminálů nová vyhláška, zaplatila jediná firma. Jenže ta nás vzápětí zažalovala,“ řekl tajemník boskovické radnice Pavel Vlach.

Podle něj Boskovičtí poté vymáhání poplatků zastavili. „Vypadá to tak, že se provozovatelé videoterminálů v Boskovicích na nás zřejmě domluvili. Nikdo jiný totiž dosud za ně městu nezaplatil. Všichni čekají, jak žaloba dopadne. Firma nezažalovala jenom nás, ale i další města. Hazardní stroje má totiž přihlášené na řadě míst v republice,“ dodal Vlach s tím, že v žalobě uvedená firma napadá neplatnost zákona, potažmo boskovické vyhlášky.

V Blansku jsou na tom obdobně. Z provozu videoterminálů zatím vybrali mizivou částku. „V tomto zákoně je stále spousta míst, kde se dá obejít. Navíc jsou za tím vším podle mého obrovská lobby. Velké peníze jsou holt silnější než zákon,“ dodal Toufar.

„Pokud vím, tak my máme vše v pořádku. Poplatky za videoterminály a automaty platíme,“ tvrdil manažer blanenské herny Sport bar Orange Bešir Ljaič a pokračoval. „Na všechny by měl být stejný metr. Když platí jeden, měli by platit všichni,“ dodal Ljaič.