„Ještě ráno pršelo a bylo náledí. Měla jsem trochu strach, jestli vycházku neodvoláme. Devátá hodina dopoledne ale rozhodla. Oteplilo se a teď asi hodinu před koncem máme přes šedesát dětí,“ popisuje s úlevou předsedkyně pořádajícího klubu Jarmila Coufalíková.

Na vycházce děti procházejí zámeckým parkem. Vedou je červené značky rozvěšené na stromech. Trasa je dlouhá málo přes kilometr. Účastníci mají za úkol vyluštit hádanky, rébusy a úkoly. Nacházejí je na lavičkách, ve větvích nebo na zdích zámku. Dohromady jich je třináct. Na pěti stanovištích je čekají čerti. A ti dokážou děti postrašit.

„Já jsem se nebál. Líbilo se mi ale to peklo hned na začátku, jak se tam točilo kolem,“ hodnotí vycházku školák Filip Pelda a jeho sestra Klaudie dodává: „Úkoly se daly zvládnout, i když některý byl možná trochu těžší.“ Na Čertovskou vycházku do Velkých Opatovic přijeli s maminkou Jolanou z Českých Budějovic. „Já odsud totiž pocházím. Jsme u babičky na víkendu. Akci jsme objevili na facebooku, tak jsme si řekli, že se zúčastníme,“ říká.

V cíli na všechny děti čeká drobný dárek a perníčky, které dostávají od Mikuláše s anděli. Velkoopatovičtí turisté čertovskou vycházku pořádají již po šesté. „Vycházku organizujeme i proto, abychom přilákali děti k turistice. Mládež totiž dneska na pochody moc není,“ podotýká Jarmila Coufalíková.

Hned prvního ledna klub pořádá tradiční novoroční výšlap. V sobotu 21. března pak turisté odstartují První jarní výšlap, který bude oficiální pro celý jihomoravský odbor Klubu českých turistů.