Oproti loňsku se na burze středních škol v Blansku prezentují jen střední školy z Blanenska. „Důvodem k této změně byly zejména připomínky technicky orientovaných škol, jež se nemohly dostat na jiné burzy v některých okresech v našem okolí," vysvětlila Svatava Dvořáková, ředitelka Obchodní akademie a Střední zdravotnické školy v Blansku, která burzu pořádá.

Přesto mají na blanenské burze budoucí středoškoláci z čeho vybírat. Školy zde nabízejí jak obory se všeobecným zaměřením, přes cestovní ruch a gastronomii po zdravotnické obory až k oborům technickým. „Dnes se žáci asi nejvíce ptají na strojírenský obor programátor CNC strojů," říká například Jitka Blažková, která má na Střední škole technické a gastronomické v Blansku na starosti přijimací řízení a personální záležitosti.

Výběr školy

Velký nával budoucích středoškoláků na burze středních škol ale není. „Záleží také na tom, jak se k tomu postaví vedení základních škol. Byly tady ale například žáci z Blanska, Rájce-Jestřebí nebo z Lipovce," říká.

Mnozí žáci i jejich rodiče ale burzu středních škol vítají. „Přišly jsme se sem podívat s oběma dcerami. Starší teď bude končit devátou třídu a mladší je v páté. U obou tak připadá v úvahu blanenské gymnázium. Ještě jsme se ale dívaly i na soukromou střední školu gastronomickou, kde nás zaujal obor cestovní ruch. Dostaly jsme letáčky o školách a teď se jdeme ještě podívat přímo do obou škol. Všechny blanenské střední školy totiž dnes mají den otevřených dveří," říká maminka budoucích středoškolaček Romana Fojtová z Ráječka.

Podle ní je burza středních škol dobrá akce. „Určitě to pomůže v rozhodování, střední školy jsou zde všechny pohromadě, tak můžeme porovnávat. Chystáme se na burzu i do Boskovic příští týden," dodala žena.

Na burzu do Blanska se vydaly také žákyně deváté třídy Základní školy Podomí. „O tom, jakou střední školu si vybereme ještě rozhodnuté nejsme. Tady na burze nás ale zaujala například Střední zdravotnická škola," říkají školačky Markéta Zouharová a Marie Vágnerová.