„Deset třicet sedm končí zima a začíná astronomické jaro. Tak jdeme plavat. Voda musí být přece teplejší než v zimě a bude už pěkně prohřátá,“ vtipkuje při převlékání známá postava otužování na Blanensku Andrej Dzuba ze Šošůvky.

Hladina je bez ledu, ale objevují se na ní prstence velkých bublin. Otužilci mají společnost v podobě potápěčů. „Do vody bych teď nevlezl ani za nic. V létě se tady v lomu koupu. Je to příjemné osvěžení v krásně čisté vodě. Teď bych určitě zmrzl,“ pozoruje otužilce ze břehu Zdeněk Šebela ze Šošůvky.

Vyrobeno s láskou. Žena darovala porodnici čepičky a bačkůrky.
Upleteno s láskou: žena darovala boskovické porodnici čepičky a bačkůrky

Otužilci si dají na rozehřátí v ledové vodě několik temp, udělají společnou fotku a plavou v rozestupech do různých koutů lomu. „Po cestě na druhý břeh je ještě zima a zpátky už poplaveme na jaře,“ hlásí asi v polovině plavby jeden z nich.

Deset minut a stačí. Všichni postupně vylézají na břeh. Ve vodě se nejdéle zdrží Dzuba. Ještě zpovídá potápěče, kteří právě ukončili svůj ponor. Voda má podle nich aktuálně čtyři stupně nad nulou. „Prvního ledna jsme tady křtili ve vodě naše nové členy. Otužování je fajn a prospívá lidskému organismu. Doba je teď kvůli epidemii koronaviru strašná. Sport a třeba i otužování je jednou z cest, jak se udržet v psychické i zdravotní kondici,“ říká při loučení osmasedmdesátiletý Dzuba.