„Mláďata už poletují v okolí hnízda. Ještě zhruba dva měsíce je budou dospělí sokoli krmit a chránit před dravci. Jsou totiž ještě bezbranná. Například pro výra velkého nebo jestřába by byla poměrně snadnou kořistí,“ řekl René Bedan, který se věnuje fotografování a pozorování těchto dravých ptáků.

Druhý pár sokolů stěhovaných stejně jako v předchozích letech zahnízdil na Býčí skále. Tam podle všeho dravci vyvedou jen jedno mládě. „Do hnízda není vidět dalekohledem ani teleobjektivem fotoaparátu. Z pukliny zatím vykukovalo a bylo slyšet jen jedno mládě. Uvidíme v příštích dnech, jestli jich nebude víc. Už by měla začít také pomalu létat,“ uvedl Bedan.

V Moravském krasu sokoli stěhovaví v roce 2016 zahnízdili bezmála po půl století. Vyvedli tehdy tři mláďata. O rok později měly dva páry celkem pět mláďat a předloni pak osm.

Z loňských sedmi mladých sokolů přežila jen tři. Zbývající ulovil výr velký. „Podle statistik asi třetina hnízdění není úspěšná. V prvním roce života číhá na mláďata sokola spousta nástrah a nebezpečí. V tomto období je jejich úmrtnost až šedesát procent,“ poznamenal odborník.