V připravované novele o odměnách zastupitelů počítá ministerstvo vnitra s průměrným navýšením o tři a půl procenta. Od prvního dubna. „Návrh jsme předložili zejména na základě požadavku Svazu měst a obcí. Ten navazoval na zvýšení platů ve veřejné správě od letošního ledna. To se dotklo jak představitelů státní moci a státních zaměstnanců, tak úředníků obcí, krajů a hlavního města Prahy," vysvětlila mluvčí Ministerstva vnitra České republiky Hana Malá.

V současné době je podle ní návrh v meziresortním připomínkovém řízení. „Konkrétní termín, kdy se jím bude zabývat vláda, zatím není stanovený," uvedla Malá.

Navýšení odměn se bude týkat především uvolněných členů zastupitelstev. „U nich podle nového zákona bude muset dojít k navýšení. U neuvolněných členů bude záviset na jejich úvaze," vysvětlila mluvčí ministerstva.

Více peněz na odměny však města a obce od státu nedostanou. „Dle navrhované novely musí města a obce najít peníze na navýšení ve svých rozpočtech," uvedla Malá.

Mají rezervu

To se nelíbí například starostovi Křtin Františku Novotnému. „Návrh na zvýšení odměn zatím moc nesleduji. Bylo by to sice pěkné, kdybychom dostávali víc peněz, ale bohužel už se nikdo neptá, jakým způsobem to máme v rozpočtu dorovnat, což je špatně," řekl Novotný.

Například v Blansku už se začali na případnou novelu zákona připravovat. „Už se o tom mluví delší dobu, proto si město nechalo pro tyto účely v rozpočtu určitou rezervu. U uvolněných zastupitelů má být navýšení odměny stanovené výpočtem a být povinné. U neuvolněných členů má být stanovené rozmezí odměn. Pokud návrh vláda schválí, musíme navýšení vypočítat a také porovnat s prostředky v městském rozpočtu. Vše pak bude schvalovat ještě zastupitelstvo," vysvětlil tajemník blanenského městského úřadu Josef Kupčík.

Ani starostovi Blanska Ivu Polákovi se však nelíbí, že kvůli odměnám zastupitelům budou muset sáhnout hlouběji do rozpočtu města. „Je to podle mě problém, ve vedení města jsme to ale zatím neprobírali," řekl Polák.

Naproti tomu například v Petrovicích navýšení odměn jako velkou zátěž nevidí. „Je to zákon, který se musí dodržet, na výběr nemáme. Povinné to má být jen u uvolněných členů zastupitelstva. V Petrovicích je tento post jen jeden, a to je starosta. Dříve byla uvolněná i funkce předsedy kontrolní komise, ale to už nemáme. Co se týká samotného zvýšení odměn, nemyslím si, že to je nějaká výrazná finanční pomoc. Post starosty by lidé neměli zastávat jen pro peníze," míní starosta Petrovic Vladimír Paulík.

Například v Ráječku se připravovanou novelou ještě vůbec nezabývali. „Máme jiné starosti než navyšování odměn," podotkl starosta obce Vít Rajtšlégr.