U nemocnice však již letos přibudou nové plochy k parkování. Radnice tak chce vyjít vstříc řidičům. „Ve městě je velký nedostatek parkovacích míst, hlavně v okolí nemocnice je situace složitá. Loni jsme za objektem, kde sídlí ordinace lékařů a lékárna, zřídili patnáct nových míst. Dále vybudujeme dvacet parkovacích stání, a to na místě současných autobusových zastávek před hlavním vchodem do nemocnice. Zastávku mírně posuneme a pro autobusy uděláme nové zálivy hned vedle silnice. U budovy ředitelství počítáme s pěti novými parkovacími místy pro tělesně postižené," uvedla místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková.

Za nová parkovací stání bude rád i jednatel nemocnice Dan Navrátil. „Ta stávající jsou pokaždé zaplněná. A spoustě pacientů nezbývá než parkovat u nedalekého Kauflandu. Pak musejí jít kus pěšky do kopce a je to pro ně nepohodlné," sdělil Navrátil. Akce přijde na tři a půl milionu korun.

Další dva miliony investuje letos boskovická radnice do vytvoření jednadvaceti nových míst za kinem Panorama. „Také tam uděláme nové chodníky a opravíme stávající stání," přiblížila boskovická místostarostka.

Čtyřicet parkovacích míst by mohlo již příští rok vzniknout v boskovické Hybešově ulici. „Je to tam problematické nejen z hlediska parkování, ale i průjezdnosti. Auta stávají po obou stranách silnice a dvě protijedoucí tak mají problémy se vyhnout. Parkoviště vybudujeme podél budovy střední školy. Připravujeme jej ve spolupráci s Jihomoravským krajem, který školu zřizuje. Projednáváme s ním i případnou finanční spoluúčast. Parkoviště budou využívat i studenti," vysvětlila Vítková.

V následujících čtyřech letech tak má v Boskovicích přibýt více než sto nových parkovacích míst. „Postupně vytipováváme další lokality," upřesnila Vítková.

Také Blanenští si dlouhodobě stěžují, že ve městě není kde parkovat. Město jim letos částečně vyhoví. Podle starosty Blanska Iva Poláka vznikne vedle fotbalového stadionu v ulici Údolní patnáct nových parkovacích míst. „S pracemi začneme v letních měsících. Do října to bude hotové," uvedl Polák.

Z investice za osm set tisíc korun má radost člen výkonného výboru FK Blansko Karel Jarůšek. „Budu rád za každé další místo. Dojíždím z Brna a pokaždé nemám kde zaparkovat. Většinou odstavím auto v ulici 9. května. Když je zápas, je situace ještě horší. Na parkovišti zbude místo sotva pro soupeře a ostatní hráči parkují všude možně, kde se dá," vylíčil Jarůšek.

Situace s parkováním je nyní kritická i u nemocnice v Blansku. „Když nepřijedete brzy ráno, parkovat není kde," postěžoval si Igor Staněk z Blanska. Podle Poláka tam příští rok vznikne až sto čtyřiačtyřicet nových stání. „Postavíme je na pozemku kousek od oken pokojů v lůžkové části. Odkoupili jsme jej od soukromníka za víc než dva miliony korun. Letos připravujeme projekt," uvedl Polák.

Potíže u haly

Problém s malým počtem parkovacích míst řeší například také v Kunštátě. „Na silnici u sportovní haly parkuje spousta aut a dopravci si stěžují, že kolem nich nemohou projet. V příštím roce tam plánujeme udělat odstavnou plochu, letos budeme hledat vhodné technické řešení," uvedl starosta Kunštátu Zdeněk Wetter.

V Letovicích naopak plochy k parkování podle slov starosty města Vladimíra Stejskala výrazně nechybí. „Lidé mohou parkovat u hasičárny nebo u fotbalového hřiště, kde je prostoru dostatek. Velký nedostatek míst je ale u bytovek u základní školy, auta se tam nemohou pořádně otočit. Do čtyř let tam chceme udělat parkoviště, teď zpracováváme studii," sdělil Stejskal.