Pátek a sobota jsou ve znamení předčasných voleb. Místní akční skupina Moravský kras lidem nabízí zábavnou alternativu. Společně se slovenskými partnery v blanenském zámeckém parku pořádá první ročník festivalu Via Bohemica.

Pro mnoho lidí představuje hlavní lákadlo festivalu jarmark. Už od pátečního rána zámecký park lemují stánky s rozličnými výrobky. A jejich majitelé jsou na ně patřičně hrdí. „Už dlouhá léta se věnuji tvorbě kovových ozdob. Používám vlastní technologii, která spočívá ve svařování bronzu," vysvětluje například Jiří Tomanec.

Své dílo považuje v každém ohledu za originál. „Sice jsem si jej zatím nenechal patentovat, ale jsem si jistý, že můj postup nikdo jiný nevyužívá," zdůrazňuje muž z Litovle.

Pevné sklo

Podobně se na své skleněné výrobky dívá také muž z Pohořelic, který si nepřál zveřejnit své jméno. „Od běžného skelného sortimentu se liší především svou pevností. Při práci nepotřebuji žádné olověné výztuhy, ale vystačím si s cínem. I tak garantuji kupujícím, že rozbití výtvorů při správném zacházení nehrozí," ubezpečuje muž.

Jarmark v zámeckém parku však samozřejmě nenabízí pouze věci z bronzu a skla. Na návštěvníky čeká také dřevěné vybavení kuchyně, pletené košíky, medovina, široký výběr oblečení nebo pochutin.

Ale festival Via Bohemica není pouze o jarmarku. Jeho součástí jsou přednášky, tvůrčí dílny, vystoupení několika skupin a děti se naučí základům jízdy na koni.

Po oba dny lidé navíc mohou zhlédnout ukázky staromaďarských bojových umění. Jejich slovenští představitelé sklízí úspěch hned napoprvé. „Věnujeme se bojovému umění, které pochází z počátku devatenáctého století. Sloužilo k přípravě maďarských vojáků na boj, ale některé jeho prvky se dnes dochovaly třeba v lidových tancích," vypráví vedoucí tříčlenné skupiny bojovníků Ladislav Francisti.

Jejich produkce rozhodně není jednotvárná. „Zaměřujeme se především na lukostřelbu. Ale na své si přijdou také obdivovatelé boje na blízko, s palicemi nebo tradičními uherskými biči," dodává muž ze slovenské obce Dolné Saliby, která leží v okrese Galanta.

Festival potrvá ještě po celou sobotu. Na programu bude například i soutěž o nejlepší kotlíkové jídlo.