Místní děti zde dostaly předčasnou nadílku v podobě nových hraček. Nešlo však o hračky obyčejné. Pro holky látkové panenky a drobné textilní hračky. Pro kluky nákladní tahač nebo bagr, formule jedna a vláček, to vše vyrobené ručně ze dřeva.


Hračky vyrobili a dětem věnovali manuálně zruční vězni z kuřimské věznice. Jsou zhotoveny z odpadového dřeva a natřeny nazávadnými barvami. „Nedávno jsem se do Bořitova přistěhoval, a tak mě napadlo, že by hračky, které ve věznici vyrábíme, zcela jistě potěšily děti v místní mateřské školce,“ prozradil vedoucí oddělení výkonu trestu v kuřimské věznici Pavel Brázda. Hračky totiž putují z kuřimské věznice nejen do mateřské školky a školní družiny v Bořitově, ale také do nemocnic, nadací nebo dětských domovů v kraji.


Podle Brázdy je o výrobu hraček mezi vězni veliký zájem. „Hračky se tvoří u nás v dílně. V průměru se výroby učástní patnáct klientů, ale poptávka po této práci je mnohem větší,“ řekl Brázda. Tato činnost je ve věznici součástí arteterapie.
V bořitovské školce tuto aktivitu nadšeně uvítali. „Pan Brázda nás oslovil sám, a my jsme za tyto hračky velice rádi,“ řekla učitelka a vedoucí stravování v jedné osobě Eva Kučerová. Letos dostala školka hračky poprvé. „Jestli se to stane tradicí, záleží na panu Brázdovi. Překvapilo nás, jak jsou v Kuřimi šikovní. Děti z toho mají opravdovou radost,“ pochvalovala si Kučerová.


To potvrdil i pětiletý Tomáš Bartek z Bořitova, kterému učaroval dřevěný bagr. „Na ježíška se moc těším, protože mi už teď přinesl takový krásny bagr,“ shrnul stručně malý klučina a se zaujetím se dál věnoval nové hračce.