Ze sto šestnácti starostů měst a obcí na Blanensku jich do komunálních voleb znovu kandiduje sto jedna. Letos pošesté se o funkci starosty bude ucházet například olešnický Zdeněk Peša. „Ještě před dvěma lety jsem byl rozhodnutý, že ve funkci starosty skončím. Potom ale přišla vzpruha, kdy mě lidé svými preferenčními hlasy ve volbách do krajského zastupitelstva posunuli z dvaadvacátého místa na třetí," řekl Peša.

Do komunálních voleb tak jde letos znovu. „Lidé mi svou podporou naznačili, že snad ještě nepatřím do starého železa. Navíc začíná nové dotační období, což je velká příležitost pro Olešnici nějaké peníze získat. V tomto směru tak mohu zúročit zkušenosti, které jsem v předešlých funkčních obdobích získal," uvedl Peša.Pro zvětšení klikněte.

Nové dotační období je jeden z důvodů, proč se rozhodl znovu kandidovat i starosta Šebetova Zdeněk Čížek. „Pro mě rozhodování, zda půjdu do voleb, nebo ne, těžké nebylo. Mám spoustu plánů, co nového v Šebetově uskutečnit. Navíc nové dotační období slibuje pro obec nejpříhodnější podmínky pro získávání příspěvků, jaké za moje dosavadní působení ve funkci starosty byly. Těchto podmínek bych chtěl využít," řekl Čížek. Kandiduje už pošesté.

Dvacet let ve funkci starosty je také první muž Vilémovic František Kala. „Některé projekty máme rozdělané, a tak pro mě bylo přirozené znovu kandidovat a pokračovat v práci," ozřejmil Kala.

Za roky, které už ve starostovském křesle strávil, se podle něj ale řada věcí změnila. „Neustále narůstá byrokracie a například získávání dotací je stále složitější. Bez peněz ovšem fungování obce zajistit nejde," podotkl Kala.

Naproti tomu patnáct starostů z Blanenska se rozhodlo skončit. Mezi nimi je například první muž Suchého Jiří Vyklický. „Je mi šedesát sedm let. Tento věk je podle mě dostatečně limitující na to, abych už nekandidoval," řekl Vyklický.