Digitalizované kino v Blansku hlásí za poslední dva měsíce více než dvojnásobný nárůst návštěvnosti oproti předchozím měsícům. Na promítání premiér a 3D filmů lidé slyší, za novinkami nemusí už jezdit do Brna. V Blansku i přesto chystají další novinky. Inspiraci berou třeba z Boskovic, kde digitalizovali kino před rokem a návštěvnost se jim také zvedla. Malá kina na Blanensku se naopak bojí zániku, který je s nástupem digitální éry nejspíš potká.

Kino v Blansku promítá digitálně od druhého října. Divákům nabízí nejnovější filmy a premiéry vysílá v první den uvedení. „Zjistili jsme však, že filmové premiéry jsou v Blansku ošidné. Lidé tu na ně nejsou zvyklí, proto nestačí reagovat a v den premiéry se do kina často nevypraví. To vidíme na nízké návštěvnosti v tyto dny,“ upřesnil vedoucí blanenského kina Pavel Langr.

Plánuje proto jiný systém, jak novinky lidem nabízet. „Nedočkavcům nabídneme premiéru filmu první dva dny. Pak počkáme měsíc a přidáme reprízu,“ konstatoval Langr.

Dvakrát více lidí

Do zářijové digitalizace na filmy do Blanska chodilo čtrnáct set diváků měsíčně, po spuštění digitální projekce návštěvnost vzrostla na více než tři tisíce diváků. Za vstupné celkem zaplatili asi tři sta tisíc korun. Průměrně tedy stokorunu za vstupenku. Ve velkých multiplexech přitom zaplatí dvojnásobek i víc.

Langra zaujal také úspěch přímých přenosů z newyorské Metropolitní opery, které promítá kino v Boskovicích. Zájem diváků v Blansku nejprve zjistí zařazením záznamů divadelních představení do programu kina. „Přímé přenosy z opery nabízíme už třetí sezónu. Není to jednoduché na organizaci, nechceme skrz tyto přenosy dosahovat největších zisků. Ale vytvořila se tu skupina příznivců těchto přenosů a ti chodí pravidelně. A pro nás je to prestižní, protože jsme zatím jediní v regionu,“ uvedl vedoucí boskovického biografu Radek Pernica.

Vypočítal, že návštěvnost kina za poslední rok stoupla asi o třetinu. „Myslím, že letos překonáme hranici třiatřiceti tisíc diváků, což je nejvíc za deset let, co ve zdejším kině pracuji,“ dodal vedoucí.

Široký výběr

Boskovické kino má nyní širokou nabídku pro různé kategorie diváků, od nedělních pohádek pro děti či příznivce filmů s třetí dimenzí až po zmiňované opery. „Chci přidat i přenosy z baletu. Nejdůležitější je teď ale udržet laťku, kterou jsme nastavili hodně vysoko. Nápady mám, konkrétní zatím ale nebudu,“ řekl tajemně Pernica.

Digitalizace kina stojí tři milióny korun a více. Zvláště menší obce proto na ni peníze nemají. Dotace totiž zaplatí jen zlomek, malým obcím se kvůli nízké návštěvnosti místních kin investice často ani nevyplatí. Kvůli tomu v létě zavřelo třeba kino v Letovicích. V provozu tam prozatím zůstane jen letní kino.

Také v Lysicích se obávají o osud letního kina, které každoročně od června zhruba do poloviny září navštíví kolem čtyř tisíc diváků. „Ještě možná vydržíme příští sezónu, ale na digitalizaci nejsou peníze, stejně tak na nový zvukový systém, který je k tomu třeba,“ povzdychl si provozní Miloslav Müller.

Trochu optimističtější je Eva Sáňková z kina v Doubravici nad Svitavou. „Zatím se mi daří shánět filmy do promítačky. Promítáme i pro školy a školky. Doufám proto, že se ještě alespoň dva tři roky udržíme. Peníze ale teď na kino určitě nebudou, protože se musí zaplatit stavba čističky odpadních vod,” podotkla Sáňková.