Nedostačující prostory pro velké množství knih a nepřehlednost. Na to si stěžují lidé v Boskovicích, kteří navštěvují tamní knihovnu sídlící v budově bývalého okresního úřadu na náměstí 9. května. Už několik let zastupitelé města řeší, kam knihovnu přestěhovat. Žádné vyhovující prostory však v Boskovicích zatím nenašli.

Půjčovat si nejrůznější tituly do tamní knihovny chodí i Eva Kučerová. „Do knihovny chodím často a ráda. Vadí mi ale, že se zde knížky špatně hledají. Je jich tam moc a je to pak nepřehledné. Myslím, že by si knihovna zasloužila lepší prostory,“ řekla čtenářka.

Už jedenáct let je knihovna na stejném místě. Za tu dobu už boskovičtí radní měli na stole několik návrhů na přestěhování knihovny. „Uvažovalo se o jejím přemístění do středu města, kde sídlí prodejna nábytku a zahradnických potřeb. Další z návrhů byla i budova domu dětí a mládeže, kde měla být nejen knihovna, ale i centrum vzdělávání. Žádný z těchto plánů ale nevyšel,“ uvedla místostarostka města Jaromíra Vítková.
Pracovníci knihovny si tedy musí poradit sami. Přes prázdniny tam proto probíhá rozsáhlá revize knih.

„Z důvodu revize knih jsme knihovnu nyní uzavřeli. Otevřeno budeme mít zase až od příštího pondělí. Snažíme se zde přes prázdniny vyřadit z volného výběru vše, co již třeba několik desítek let nepůjčujeme. Také se chceme zbavit zastaralých a poškozených knih. Ty si lidé budou moct v průběhu roku zakoupit na burze knih. Chceme udělat více místa novým knihám. Kvůli nedostatku místa ale pořád musíme vymýšlet něco nového a využívat každý prostor,“ řekla vedoucí knihovny Jitka Moráňová.

Díky revizi knih se místo v půjčovně uvolnilo. „Momentálně se nám podařilo udělat v knihovně větší prostor. Otázka je, jak dlouho to vydrží. A jak to bude vypadat, až opět začneme knihy půjčovat. Lidé mají totiž zatím doma asi sedm tisíc našich svazků. Kdyby se stalo, že by je najednou chtěli vrátit, byl by to skutečně problém,“ dodala knihovnice.

Podle ředitele Kulturních zařízení města Boskovic Oldřicha Kováře se žádná změna ani přemístění knihovny zatím nechystá. „Rádi bychom hledali nové prostory, ale zřizovatel zatím se změnou nepočítá. A stavba zcela nové knihovny je v nedohlednu, nejsou na ni peníze,“ sdělil.