V rámci Jihomoravského kraje se do soutěže zapojilo celkem 17 obcí. Zúčastnit se jí mohou obce (města i městyse) vesnického charakteru, které mají maximálně 7 500 obyvatel.

Z Blanenska se o titul uchází hned tři. Jde o Bukovinku (žije zde přes 600 obyvatel), Kozárov (přes 100 obyvatel) a Olomučany (přes 1000 obyvatel). Kromě označení Vesnice roku mohou obce získat také finanční odměnu. Pokud získají Zlatou stuhu, tak jím náleží dotace jeden milion dvěstěpadesát tisíc korun. Modré stuze za společenský život odpovídá osm set tisíc korun nebo Fialové stuze tři sta tisíc korun. Kategorií je ale více.

V roce 2017 vyhrály krajské kolo Křtiny. „Každý starosta má nějaký sen. Já chtěl uspět v soutěži Vesnice roku. A to se nám povedlo. Porota ocenila, že ve Křtinách táhneme za jeden provaz. Spolky, farnost, lesní podnik i úřad," okomentoval tehdy úspěch křtinský starosta František Novotný. V minulosti ji už vyhrála také Olešnice (rok 1999) a o rok později Sloup (rok 2000).

Cílem soutěže Vesnice roku v Programu obnovy venkova je snaha povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova, zveřejnit rozmanitost a pestrost uskutečňovaní programů obnovy vesnic a upozornit širokou veřejnost na význam venkova. Koná se už od roku 1995.

Neuniklo vám? Sokoli jsou při chuti. Vzácní dravci krmí v Moravském krasu sedm mláďat

Sokoli jsou při chuti. Vzácní dravci krmí v Moravském krasu sedm mláďat | Video: Jana Dvořáková