Petrovičtí se přihlásili po třech letech, celkově už posedmé. Dali si za cíl zviditelnit nejen obec, ale celý blanenský okres. „Není to jen o posledním roce, chceme ukázat výsledky dlouhodobé práce a hlavně to, jak se u nás krásně žije a občané drží spolu," řekl petrovický starosta Vladimír Paulík.

Obec přeje hlavně mladým lidem a snaží se pro ně vytvářet příjemné místo k životu. „Dostáváme dotace, staví se nové byty pro rodiny. Máme plně obsazenou školku výhradně dětmi z Petrovic," hodnotí učitelka Lenka Hanáková.

Světlou láká i peněžní odměna, všechny oceněné obce v republice si dělí dvaatřicet milionů korun. Nesoutěží poprvé. V roce 2009 získala modrou stuhu, která oceňuje, jak se lidi v obci setkávají a dodržují tradiční zvyky. „Jsme na to náležitě hrdí. Rádi bychom úspěch zopakovali," sdělil starosta Světlé Jiří Cikánek. I tam si zakládají na všeobecné pohodě a přátelských vztazích v obci. Spoléhají se i na sbor dobrovolných hasičů, který pomáhá organizovat společenské akce.

Velké ambice mají ve Křtinách. Ani oni nejsou nováčky, letos je to jejich pátý ročník. Dříve získali bílou i modrou stuhu v krajských kolech. Věří, že konečně dosáhnou až na zlatou stuhu pro vítěze. „Baví nás to. Křtiny jsou, jaké jsou. Máme nádherný kostel Jména Panny Marie, každý měsíc se u nás konají pestré společenské akce. Jsme nejen významným poutním, ale i kulturním místem," řekl starosta Křtin František Novotný. Bohatý kulturní život dokládá šestnácti fungujícími spolky. Spolupráci s vedením radnice si pochvaluje například Komorní smíšený sbor Kantila Křtiny. „Dostáváme peněžní i materiální podporu. Když jsme tu měli kolegy z Ukrajiny, pomohli nám je ubytovat," pochvaloval si předseda sboru Jan Brychta.

V Drnovicích jsou skromní. „Nemáme potřebu se něčím vychloubat. Do soutěže jsme se přihlásili hlavně proto, abychom se dozvěděli, na čem ještě můžeme zapracovat a co lze vylepšit," potvrdil starosta Petr Ducháček. V obci vyzdvihuje hlavně kulturní život. „Jestli jsem na něco hrdý, pak jsou to lidé, spolky, které jsou opravdu aktivní, a obnova tradic," dodal Ducháček.

Letošního ročníku soutěže se účastní celkem 251 obcí z celé České republiky. „Komise nejdříve posoudí zaslané přihlášky, následně místa navštíví," uvedla tajemnice soutěže Miroslava Tichá. Do celostátního kola postoupí za každý kraj vždy maximálně jedna vesnice, která dostala zlatou stuhu v krajském kole, což je nejvyšší ocenění. To získá obec, která se nejlépe a vyváženě prezentuje ve všech posuzovaných oblastech. Například v úrovni společenského života, občanské vybavenosti, infrastruktuře i v oblasti koncepčních dokumentů obce.

MARTIN DLOUHÝ