Například město Blansko zaměstnává deset uklízečů veřejného prostranství. Dále nabízelo jedno místo na pozici pomocné pečovatelky. A jednu pozici pomocného provozního pracovníka. Také asistenta prevence kriminality, kde byla volná dvě místa. Všechny tyto pozice jsou už zabrané. Město Blansko takto zaměstnává čtrnáct lidí. „Jsme za tuto možnost rádi, pracovníci hodně pomohou. I když vždy, když je vybíráme, je to taková sázka do loterie, nevíme, jak se osvědčí," uvedl vedoucí odboru hospodářské správy v Blansku Miroslav Peterka.

Pro města je výhodou, že náklady na takové zaměstnance z valné části hradí úřad práce. Do veřejně prospěšných prací na Blanensku je nyní zapojeno sto třicet osm lidí. Nabídku odmítne málokdo. „Po dobu, kdy vykonávají veřejně prospěšné práce, nejsou vedeni v evidenci úřadu práce jako uchazeči o zaměstnání," sdělil vedoucí oddělení trhu práce Jiří Dvořák. Často se tak podaří zaměstnat i lidi, kteří nemohou najít práci řadu let. Dohoda s pracovníkem veřejně prospěšných prací je sjednána maximálně na jeden rok. Potom město požádá o novou dohodu. Vybírat může pouze z těch, kteří jsou evidovaní na pracovním úřadu minimálně pět měsíců.

Pro Letovice nyní pracuje pět uklízečů veřejných prostranství. „V současné době nám tento počet stačí," řekl vedoucí tamního technického odboru Milan Přindiš. Boskovičtí mají nyní zaměstnaných jedenáct pracovníků na veřejně prospěšné práce.

Rájec-Jestřebí má schválena pro tento rok dvě místa pro osoby, které chtějí vykonávat veřejně prospěšné práce. „Nejsou obsazena z toho důvodu, že nikdo nesplňoval požadavky," sdělila tajemnice Pavla Kotlánová.

Většinou žádné problémy se zaměstnanci veřejně prospěšných prací nejsou. I když výjimky existují. Například město Blansko s jedním pracovníkem ukončilo smlouvu kvůli alkoholu, špatné pracovní morálce a opouštění pracoviště. A to ještě před dohodnutým ukončením smlouvy. Šlo však o jediný případ za posledního půldruhého roku.

Například Lenka Hradilová z Blanska považuje veřejně prospěšné práce za velmi užitečné. „Vím o tom, že takové nabídky práce jsou. Je to určitě velmi dobré. Výhodná nabídka, než si lidé najdou něco lepšího. Tito lidé hodně pomáhají třeba v zimě, když je potřeba odhrnovat sníh," řekla.

Odměna pro veřejně prospěšné pracovníky je čtrnáct tisíc korun. „V meziročním srovnání počet umístěných uchazečů na tyto pozice roste. Zatímco v roce 2014 jich bylo necelých třiadvacet tisíc, loni jejich počet přesáhl pětatřicet tisíc," uvedla mluvčí Úřadu práce České republiky Kateřina Beránková.

SIMONA FEILHAUER