V pondělí je restaurátoři opravené postavili na jiné a bezpečnější místo. Venuše nyní stojí hned za vstupní bránou do zámku, kde sídlí Muzeum Blanenska.

„Kvůli bezpečnosti jsme opravenou sochu umístili na nádvoří, které se na noc zamyká. Litinové sochy jsou unikátní a často už jen v jednom provedení. Oprava a výroba nového podstavce byla nákladná. Vše stálo několik desítek tisíc, část nákladů pokryla pojistka,“ sdělila Deníku ředitelka Muzea Blanenska Pavlína Komínková.

Poničení sochy koncem března zachytily kamery. V té době ale v parku nefungovalo osvětlení a viníky se nepodařilo vypátrat. „Policisté případ odložili,“ potvrdila Komínková.

V pondělí se vrátila opravená litinová socha Venuše Božské zpět na blanenský zámek. Nově stojí na nádvoří, které se na noc zamyká. | Video: Se souhlasem Muzea Blanenska

V posledních letech se v Blansku nejednalo o zdaleka první případ, kdy vandalové podobně poškodili některou ze soch v zámeckém parku nebo na Wanklově náměstí v centru města. Jen zhruba měsíc vydržela stát na podstavci před lety například socha Venuše Medicejské, kterou srazil nad ránem rozjařený mladík. Tehdy se soše téměř nic nestalo a odhad škody byl jen několik tisíc korun.

„V muzejní sbírce máme čtrnáct velkých figurálních litinových soch, které vznikly v blanenských železárnách. Pocházejí z různých míst. Určit stáří je těžké. Vyráběly se od první poloviny 19. století. V katalozích byly ještě za první republiky. Většina z nich je na nádvoří zámku, kde jsou relativně v bezpečí. Na náměstí v centru je neustále ničí vandalové a opravy jsou velmi nákladné,“ řekl již dříve pracovník Muzea Blanenska Milan Koudelka.

Nejvíce podle něj trpí sochy válečníků z eposu o Nibelunzích. U jedné z nich před časem například vandal ulomil část pochvy. Celkem jich dělníci v blanenských železárnách vyrobili v polovině 19. století šest.

„Byly odlity podle návrhu slavného vídeňského sochaře Antona Dominika Fernkorna: Hildenbrand Siegfried, Volker, Rüdiger, Ditrich a Hagen. Muzeum Blanenska má ve své sbírce sochy Dietricha a Siegfrieda, a to originály,“ dodal Koudelka.

Sochu Volkera a Siegfrieda vlastní Národní technické muzeum v Praze, obě ovšem pouze v podobě zinkové kopie. Není známo, že by se zachovaly zbývající tři sochy z celého cyklu odlévaného v Blansku.