Jaroslav Došel vzal s sebou na sraz celou rodinu. Ve vlastních velorexech se na parkovišti u penzionu Zlatá růže v Boskovicích, hlavního stanu srazu, proháněli i jeho vnuci. „Mám šest vnuků od tří dětí, vnoučata se narodila zhruba ve stejnou dobu, takže jsou v párečku vždy jedno tříleté a druhé šestileté. A do každé rodiny jsem vyrobil dětem jeden velorex,“ popsal muž. Velorexy pro děti jsou v poměru 1 : 2, poháněné elektromotorem a mají kovovou konstrukci potaženou džínovinou. „Sám jsem to celé vymyslel a vyrobil. Děcka se v tom bezvadně naučila jezdit, umí couvat, otáčet se, houká to. Vyblbnou se na tom a nezlobí,“ usmíval se pyšný dědeček.

Posádky velorexů, které přijely z celého Česka, ale i ze zahraničí, se ani při letošním srazu rozhodně nenudily. Pořadatelé pro ně totiž pravidelně mají připravené soutěže. „Téma letošního srazu bylo Faktor strachu podle známé televizní soutěže. Soutěžící museli překonat různé nástrahy na třech stanovištích, která byla v Boskovicích, v lomu u Kunštátu a v Lazinově,“ přiblížil za organizátory Tomáš Kostík.

Například na stanovišti v Boskovicích musel jeden z týmu vlézt do kádě, ve které plavaly pampelišky, a vylovit ze tří klíčů ten správný. Jen tak mohl osvobodit dalšího člena týmu, který po odemčení zámku rychle běžel zazvonit na zvonek. Vyhráli ti nejrychlejší. Asi nejvíc se soutěžící museli překonávat na stanovišti v Lazinově. „Museli jsme tam na čas jíst různé odporné věci. Já jsem si vylosoval prasečí ucho. To už opravdu nikdy jíst nechci, tam ten faktor strachu byl znát,“ usmíval se Ivan Kotačka, který na sraz přijel s rodinou z Uherského Hradiště. K velorexům se prý dostal tak, že se jednoho dne probudil a zjistil, že toto vozítko prostě musí mít. „Teď už máme doma tři a na podobné srazy jezdíme pravidelně, tady v Boskovicích jsme už pošesté. Díky velorexům zažíváme spoustu zábavy, našli jsme si nové kamarády. A samotný velorex je skvělý, takový kabriolet. Když prší, jen zatáhneme střechu,“ doplnil Kotačka.