O tom, že zastupitelé schvalovali změnu územního plánu s tím, že v lokalitě Zádvoří vznikne fotovoltaická elektrárna, neměli Velkoopatovičtí tušení. „Informace o tom údajně visela na úřední desce. V dokumentech jsou navíc zmíněná jen čísla parcel, to nikomu nic neříká. Změna územního plánu je tak víc jak rok schválená. My jsme se bohužel dozvěděli až o územním řízení. Kdybychom tušili, že nám za okny postaví elektrárnu, nikdy bychom se sem nestěhovali,“ je rozhořčený Vykydal a upozorňuje, že sluneční panely by měly stát zhruba dvacet metrů daleko od jeho domu. Hodnota jeho pozemku navíc půjde rapidně dolů. Velkoopatovičtí v těchto dnech jednají s právníkem. Po ukončení územního řízení chtějí poslat odvolání na krajský úřad.

Čtyři sta podpisů proti

Na kontě mají také už druhou petici. Pod tu se podle Vykydala podepsalo přes čtyři sta lidí. „Na petice ale neberou ve Velkých Opatovicích zřetel. Přitom, když chce někdo z lidí provést změnu na svém domě, musí mít souhlas svých sousedů,“ míní Vykydal.

Podle starosty města Jiřího Bělehrádka se vše událo v souladu se zákonem. „Počkáme na prověření z krajského úřadu a peticí se bude zabývat rada města,“ uvedl. Podle něj územní plán počítá s víc jak třemi hektary pro fotovoltaickou elektrárnu. „Dva hektary z této plochy patří městu. O stavbě elektrárny jednáme s jednou firmou. Další jeden a půl hektarů tvoří soukromé pozemky, “ upřesnil starosta s tím, že tamní vlastník nebo vlastníci se domlouvají na uskutečnění plánu s další společností. Jak se obě firmy nazývají, to nesdělil.

Vlastníkem soukromého pozemku je vedoucí odboru výstavby při velkoopatovické radnici. „K této záležitosti se nebudu vyjadřovat kvůli podjatosti,“ uvedl vedoucí Petr Dostál.

Bavit se s lidmi přímo

Na těchto soukromých pozemcích chce sluneční elektrárnu postavit firma Sini, která sídlí v Praze. Ta by chtěla svou vizi naplnit ještě letos. „Pro tuto lokalitu jsme se rozhodli kvůli tomu, že tam s fotovoltaickou elektrárnou počítá územní plán. Dále je to možnost napojení elektrárny do distribuční soustavy společnosti E.ON v této lokalitě,“ řekl jednatel Sini Čestmír Sekanina s tím, že sluneční panely zaplní plochu velikou jeden a půl hektaru. Přesto společnost s obyvateli této lokality hodlá nadále komunikovat. „Nechceme nikoho poškozovat, hodláme se s lidmi bavit přímo. Solární panely nevytváří žádný hluk, neodráží světlo ani nijak jinak neobtěžují,“ dodal Sekanina.

Dále tvrdí, že společnost je v případě uskutečnění projektu odhodlána podpořit finančně některé z vybraných aktivit města.