Distributoři totiž postupně přestávají dodávat filmy na klasické filmové pásce. Nové tituly jsou již téměř výhradně na DVD nebo discích Blu-ray. A to nutí kina digitalizovat. „Měli jsme dvě varianty. Buď kino zavřít, jako to udělali v řadě jiných obcí, nebo jej digitalizovat. My jsme se rozhodli pro druhou variantu a do digitalizace jsme investovali," řekl tajemník velkoopatovické radnice Břetislav Strnad. První promítání v kině s novou technikou je naplánované na třináctého září.

Digitalizaci lze provést dvěma cestami. Ta klasická stojí několik milionů korun. Vedení města se proto rozhodlo pro levnější variantu a nechalo v kině udělat takzvanou malou digitalizaci cestou E-cinema. „Rozdíl je hlavně v tom, že filmy dostaneme od distributorů později, než kdybychom měli velkou digitalizaci," vysvětlil jednatel Služeb města Velké Opatovice Milan Vykydal. Zpoždění se bude pohybovat kolem dvou až tří měsíců od premiéry. Výhody přesto převažují. Kinu se totiž podstatně rozšíří nabídka filmů, které může promítat.

Malá digitalizace Velkoopatovické stála celkem dvě stě tisíc korun. „Vše zaplatilo město, žádné dotace jsme neměli," dodal tajemník Strnad. Za tuto sumu město pořídilo například nový projektor, zesilovače nebo reproduktory.

Dosud se v kině promítalo jednou týdně. To se zatím nezmění ani v souvislosti s digitalizací. „Neplánujeme promítat častěji, protože předpokládáme, že návštěvnost bude přibližně stejná, ať je kino digitální, nebo není. Ale třeba se časem ukáže, že je to jinak," dodal Vykydal.

KRISTÝNA ŽIVNÁ