Jeden výtah už v domově pro osoby se zdravotním postižením mají. „Ten už je ale zastaralý a není moc prostorný. Hlavně ale není evakuační, takže když by například v případě nějaké nenadálé krizové situace, třeba požáru, vypadla elektřina, tak by tento výtah nefungoval. Klienty, z nichž mnoho má nějaké tělesné postižení a nemůže se pohybovat, bychom tak museli evakuovat složitě po schodech," vysvětlil ředitel Paprsku Velké Opatovice Jan Přichystal s tím, že zařízení má přízemí a dvě nadzemní podlaží.

Proto je podle něj zapotřebí postavit výtah nový. „Tento výtah bude prostornější, takže se do něj vejde například i klient na lůžku. Nejdůležitější je ale to, že k výtahu pořídíme i dieselový generátor. V případě, že vypadne elektřina, nahradí její dodávku právě dieselový generátor a výtah tak bude stále funkční," řekl Přichystal.

Evakuační výtah chtějí v Paprsku postavit co nejdříve. „Teď už nám projektanti připravují projekty, což chvíli potrvá. Do konce roku tak výtah dokončit nejspíš nestihneme," podotkl Přichystal.

Na evakuační výtah a dieselový generátor Jihomoravský kraj Paprsku přispěje téměř dvěma miliony šesti sty tisíci. Další peníze kraj přispěje Paprsku na nákup automatické pračky.

Rada Jihomoravského kraje na svém středečním jednání rozdělila téměř sto dvacet tři milionů korun. „Jedná se o akce z oblasti školství, sociální péče, zdravotnictví, kultury a regionálního rozvoje," uvedl tiskový mluvčí Jihomoravského kraje Jiří Klement.