Více než třicet tisíc tun žáruvzdorných tvarovek poputuje z Velkých Opatovic do Japonska. Společnost P-D Refractories vyrobí pro japonskou ocelárnu Nippon Steel dvě koksárenské baterie. „Jedná se o dvě stejné pece na výrobu koksu, které budou postavené z žáruvzdorných šamotových a dinasových tvarovek," popsal předseda představenstva společnosti Tomáš Kožoušek.

Japonská společnost neoslovila velkoopatovickou firmu náhodou. „Měli jsme s nimi kontakty už v minulosti, kdy jsme pro ně zhotovovali výrobky, které nemohli nikde jinde sehnat. Měli tak s námi dobré zkušenosti. Přihlásili jsme se do výběrového řízení, které jsme vyhráli. Porazili jsme například i čínské firmy, které nabízejí velmi nízkou cenu," popsal Kožoušek.

První dodávka do Japonska zamíří příští rok v době od dubna do srpna a druhá pak od října do února následujícího roku. „Jedná se o velmi náročnou zakázku, jakou jsme v historii společnosti zatím neměli. Náležitě se na ni chystáme. Museli jsme například přistavět část výrobní haly, musíme si také vyrobit devatenáct set ocelových forem a pořídit nové stroje do výroby," řekl Kožoušek.

Díky mimořádné zakázce našlo letos ve společnosti nové zaměstnání téměř sto lidí. „Museli jsme postupně navýšit pracovní kapacity, což ale nejde najednou. Nové zaměstnance jsme začali nabírat v březnu. Tehdy jsme měli něco přes šest set třicet zaměstnanců. Nyní jich máme sedm set třicet," vyčíslil Kožoušek. Hodnota kontraktu se bude pohybovat kolem dvaceti milionů euro. „To je přes půl miliardy korun," doplnil předseda představenstva.

S vývozem své produkce do zahraničí má společnost bohaté zkušenosti. „Osmdesát procent výroby jde na export. Dodáváme zboží do celého světa od Ameriky až po Austrálii. Ročně vyrobíme osmdesát až devadesát tisíc tun produktů a máme roční obrat přes jednu miliardu korun," přiblížil Kožoušek s tím, že společnost se zabývá výrobou žáruvzdorných stavebních materiálů.

Velkoopatovická společnost však na Blanensku není jediná, o jejíž výrobky mají zájem ve světě. „Asi osmdesát procent našeho obratu činí export. Vyvážíme například do Indie, Brazílie, USA nebo Japonska," řekl výkonný ředitel boskovické společnosti LANIK Igor Láník s tím, že společnost se zabývá především výrobou a prodejem pěnových keramických filtrů.

Zájem je v zahraničí například i o výrobky blanenské společnosti Blata. „Vyvážíme zejména po Evropě, například do Anglie, Německa a hlavně do Itálie. Část výroby směřuje také do Ameriky," řekl podnikatel a vynálezce minibiků Pavel Blata.