Obyvatelé Velkých Opatovic, kteří byli zvyklí odsouvat práce na zahradě na neděli, budou muset pozměnit své návyky. Tamní zastupitelstvo totiž schválilo vyhlášku, v níž vymezuje činnosti, které by mohly narušit veřejný pořádek v obci. A vedle rušení nočního klidu v ní mluví i o používání hlučných strojů a zařízení v nevhodnou denní dobu.

„Konzultoval jsem to s dozorovým orgánem ministerstva vnitra a tam jsem se dozvěděl, že to není nic neobvyklého,“ vysvětluje tajemník Velkých Opatovic Břetislav Strnad s tím, že ostatní úřady mají tuto problematiku pouze ošetřenu v jiných vyhláškách.
Opatření se zatím bude týkat neděle od sedmi do deseti hodin dopoledne a od čtyř do jedenácti hodin večer. V tuto dobu se obyvatelé Velkých

Opatovic budou muset vzdát práce s cirkulárkami, motorovými pilamy či sekačkami na trávu.
Podle šéfa městské policie Josefa Ševčíka je záměrem regulovat hluk hlavně v chatových oblastech. Na ten upozorňují i místní obyvatelé, jejichž nározy na vyhlášku se však různí.
„Myslím si, že je to správné. V neděli, když má být klid, tak se to tady vždycky hrozně ozývá,“ vítá opatření Milan Jarolím. Naproti tomu Libuše Kaderková považuje vyhlášku za zbytečnou. „Chápu, že když sem někteří lidé jezdí jen na víkend, tak nemají kdy jindy to udělat,“ přemítá důchodkyně s tím, že hluk od chatařů jí nevadí.

Současně vstoupí v platnost i nová vyhláška o rušení nočního klidu, která upravuje podmínky pro pořádání veřejných kulturních či sportovních akcí. Páteční a sobotní večery se lidé ve vnitřních prostorách budou moci bavit jen do druhé hodiny ranní, v ostatní dny do jedenácté hodiny večerní.

Od posledního podobného omezení ve Velkých Opatovicích přitom neuběhlo ani půl roku. V červnu letošního roku zde totiž vstoupila v platnost na Moravě revoluční obečně závazná vyhláška o zákazu konzumace alkoholických nápojů na veřejném prostranství. Ta znemožnila pití alkoholu v centru města, v zámeckém parku, na autobusových zastávkách či na dětských hřištích.

„Nepředpokládali jsme, že to vyřeší všechny problémy, nicméně v místech, kde už to někdy bylo opravdu neúnosné, tak skutečně došlo ke zlepšení situace,“ pochvaluje si starosta města Jiří Bělehrádek s tím, že s největšími problémy se policisté potýkali v parku na zámecké zdi a v ulici Žleb. Nyní hrozí lidem za opakované porušení vyhlášky bloková pokuta až tisic korun.
„Účelem však není někoho pokutovat, nýbrž zamezit těmto případům. A to se nám, myslím, podařilo,“ uzavírá Ševčík.