1. JARMARK U ROZHLEDNY

Kdy? Sobota, od 9.00

Kde? Veselice, rozhledna

Velikonočním jarmarkem zahájí už patnáctou turistickou sezonu na rozhledně Podvrší u Veselice. Na Bílou sobotu v devět hodin. „Jarmark pořádá sdružení Včela lidem. K dostání budou hlavně regionální produkty, jako například med, svatební koláče, plísňový sýr Niva či kozí a ovčí sýry," pozval na akci starosta Vavřince Miloslav Novotný. Návštěvníci uvidí také vystoupení judistů, pěveckého sboru Petrovický sen, ukázku výcviku psů či zdobení perníku a kraslic. Děti čeká řada soutěží a her a budou si moct pohladit živé ovce a kozy nebo se svézt na koních.

2. VELIKONOČNÍ PROHLÍDKY

Kdy? Sobota až pondělí

Kde? Zámky Lysice, Boskovice, Rájec-Jestřebí, Nový hrad

Zámky na Blanensku připravily na velikonoční víkend speciální prohlídky. „Reprezentační prostory první prohlídkové trasy jsou už od čtvrtka tradičně vyzdobené jarními květinovými aranžmá. Tentokrát je doplní historické a moderní krajky. Do dvanáctého dubna budeme mít otevřené každý den včetně pondělí, poté do konce dubna o víkendech," uvedla lysická kastelánka Martina Rudolfová s tím, že návštěvníci mohou zároveň navštívit i několik zajímavých výstav. Velikonočně a jarně vyzdobený bude od soboty do pondělí také zámek v Rájci. „K vidění budou beránci, skleněné kraslice, velikonoční pečivo, jarní květiny, a to hlavně v přízemí. Jako novinku v knihovně vystavíme restaurovaný plán Rájce se zámkem, který se měl v devatenáctém století přestavět do novogotického stylu," uvedla rájecká kastelánka Jana Kopecká. Na velikonoční prohlídky láká v neděli a v pondělí i zámek v Boskovicích. Už dvacátý historický velikonoční jarmark ovládne od pátku až do pondělí Nový hrad u Adamova.

3. VÝSTAVA MODELŮ

Kdy? Sobota 14 až 18.00, neděle 10 až 16.00

Kde? Vysočany, kulturní dům

Několik desítek létajících i statických modelů pásových vozidel, aut, motorových i nemotorových letadel, helikoptér a různých speciálů uvidí o víkendu návštěvníci kulturního domu ve Vysočanech. Už osmý ročník výstavy pořádá tamní leteckomodelářský klub. „K dispozici bude i projekční plocha, kde si návštěvníci vyzkouší simulátory RC letadel. Zájemci o létání také mohou modely hodnotit a vyměňovat si rady a zkušenosti," pozval za pořadatele Jiří Kouřil. Výstava se uskuteční v sobotu od dvou do šesti hodin odpoledne a v neděli od deseti do čtyř hodin. Vstup je volný, případné dobrovolné příspěvky organizátoři využijí na údržbu letiště a další akce, které pořádají.

4. BURZA STAROŽITNICTVÍ

Kdy? Neděle, od 8.00

Kde? Letovice, zámek

Burzy starožitností a sběratelských kuriozit se na zámku v Letovicích staly již tradicí. Po zimní pauze se první letošní další v neděli od osmé hodiny ráno. Až do pravého poledne si návštěvníci na nádvoří zámku a ve velkém sále jízdárny mohou nakoupit či prodat starožitnosti, auto-moto, textil, řemeslné výrobky, zvířectvo a jiné věci.