Výsledky obou referend jsou platné. K urnám totiž dorazilo více než pětatřicet procent voličů. Rozhodnutí občanů je pro vedení obou obcí i závazné, protože pro něj hlasovala většina lidí a zároveň alespoň pětadvacet procent všech voličů. Nyní běží desetidenní lhůta, kdy lze výsledek hlasování nebo platnost přijatého rozhodnutí zpochybňovat u soudu.

K referendu ve Velenově přišlo téměř devadesát procent voličů. Stavbu rozhledny podpořilo necelých šedesát procent z nich. „Celkem hlasovalo sto čtyřicet osm voličů ze sto šedesáti devíti. Všechny hlasy byly platné. Osmaosmdesát lidí hlasovalo pro rozhlednu a šedesát proti," uvedl v sobotu odpoledne předseda velenovské volební komise pro místní referendum Dušan Sekanina. Volební účast u voleb do Evropského parlamentu, které se konaly souběžně s referendem, byla ve Velenově přibližně sedmdesát procent.

Miliony na rozhlednu

close Vizualizace plánované rozhledny ve Velenově. zoom_in Z vysoké účasti při hlasování v referendu i z jeho výsledku měl radost velenovský starosta Jan Havelka. „Jsem rád, že k referendu přišlo tolik lidí a dali najevo, jestli rozhlednu v obci chtějí nebo ne. Nezastírám, že jsem zastáncem tohoto projektu, a mám radost, že většina lidí rozhlednu v obci chce," řekl Havelka.

Pro rozhlednu hlasovala například sedmdesátiletá Marie Bartošková. „Mělo by to snad obci přinést nějaký příjem. A určitě by se díky rozhledně stala vesnice známou a jezdili by sem lidé," míní. Padesátiletá žena z Velenova, která nechtěla říct svoje jméno, měla opačný názor. „Myslím si, že je zde potřeba udělat jiné věci než stavět za miliony korun rozhlednu. Je to hodně velká investice na tak malou obec. Ale je správné, že o tom rozhodnou sami lidé," podělila se o svoje stanovisko žena.

Stavba pětašedesátimetrové rozhledny má stát přibližně patnáct milionů korun. Velenovští získali před časem z prodeje podílu v družstvu, které hospodaří v lesích asi čtrnáct milionů korun. „Cenu za stavbu rozhledy se nám možná podaří ještě o několik milionů stlačit dolů. Jedno můžu lidem slíbit. V žádném případě se nestane, že by si obec musela brát úvěr. Teď budeme na zastupitelstvu řešit financování projektu. Kdyby nám nestačily peníze, zažádáme o dotaci. Kdy se rozhledna začne stavět, nedokážu zatím říct," prohlásil Havelka.

Recyklační stanice

To v Šebetově recyklační energetická stanice v hodnotě čtyř set milionů korun stát nebude. Projektu společnosti Sobioenergi nedali místní v referendu důvěru. K urnám dorazila téměř polovina voličů. Z nichž skoro šedesát procent bylo proti stavbě. „Výsledek referenda respektujeme a projekt na stavbu recyklační energetické stanice v naší obci tímto padá. Je to legitimní rozhodnutí místních a je dobře, že o tom rozhodli lidé a ne jen vedení obce," okomentoval šebetovské referendum tamní starosta Zdeněk Čížek.

Šebetovští projekt nepodpořili přesto, že firma místním slibovala řadu výhod. Za možnost postavit v zemědělském areálu Osaky recyklační linku na zpracování potravin s prošlou dobou trvanlivosti společnost nabídla například opravení komunikací v obci. O polovinu levnější plyn a také několik desítek pracovních míst. Stanice měla vyrábět plyn, teplo, elektřinu a hnojivo.

Místní referendum Velenov

Otázka: Souhlasíte, aby obec Velenov uskutečnila svůj záměr výstavby rozhledny na katastrálním území obce Velenov?
Počet voličů v obci: 169
Hlasovalo: 148/0 hlasů neplatných
Ano: 88
Ne: 60
Volební účast: 87,57%

Místní referendum Šebetov

Otázka: Souhlasíte s realizací stavby Středisko energetického využívání a recyklace surovin Šebetov v obci Šebetov?
Počet voličů v obci: 732
Hlasovalo: 363/4 hlasy neplatné
Ano: 143
Ne: 216
Volební účast: 49,59 %