Tropické teploty si pochvalují například provozovatelé koupališť. „Konečně máme na koupališti více návštěvníků. Z vedra máme spíš radost. Občas přijde sice bouřka a vyžene všechny koupající z vody, ale jiné problémy s počasím nemáme,“ uvedl Miroslav Doskočil, ředitel Technických služeb Letovice, které provozují tamní koupaliště.

Lékaři doporučují dodržovat pitný režim a přes poledne zůstat raději doma. Malé děti jsou na sluneční paprsky citlivější, proto obzvláště pro ně platí rady doktorů. „Malé děti by se neměly vůbec slunit. Pokud jsou venku na přímém slunci, třeba v bazénu na koupališti, tak by měly mít na hlavě lehký klobouček nebo šátek. Důležité je hodně pít, nejméně litr a půl denně. Možná i kojené děti by měly dostávat trochu tekutin,“ radí blanenská dětská lékařka Jaroslava Pořízková.

Lékaři: pozor na úžeh a úpal

V extrémních teplotách hrozí dětem především dehydratace. Pozor si musí dát rodiče i na případný úžeh nebo úpal. „Když se projeví příznaky, je potřeba dát dítěti studené tekutiny a mělo by zůstat v klidu a ve stínu,“ dodala Pořízková.

Kromě dětí jsou na vysoké teploty citlivější i starší lidé. Podle ředitelky Senior centra Blansko ale žádný zvláštní režim pro své svěřence nemají. „Když jsou takováto vedra, tak vždycky ráno hlásíme, kolik je stupňů. Zdravotní sestry také hlídají dodržování pitného režimu. V tropických dnech doporučujeme starším lidem vypít přibližně litr a půl tekutin denně, ale někteří mají s takovým množstvím problém,“ řekla Lenka Dražilová.

Podle jejích slov se už důchodci na víkendové ochlazení těší. „V tropickém počasí zůstávají raději uvnitř v pokojích. Mají strach, aby se jim venku něco nestalo, protože se jim špatně dýchá. V mírnějším počasí můžou využít naši zahradu a projít se aspoň chvíli venku,“ popsala Dražilová.

Pitný režim by měla dodržovat i zvířata

Letní parna nejsou náročná jen pro lidi, ale i pro zvířata. I ta by měla dostatečně pít. Potřeba vody je u nich individuální, záleží hlavně na váze. Kromě dostatku tekutin by si majitelé čtyřnohých mazlíčků měli dát pozor hlavně na to, kde je nechávají. „Zvířata se potí jinak než lidé. Jejich majitelé často podceňují situaci a nechávají je zavřená v autě. V těchto teplotách stačí jen půl hodiny a už je třeba nejde zachránit,“ upozornil blanenský veterinář Jiří Bárta.

Ochlazení sice přinese úlevu, ale také obavy. „V sobotu Jihomoravský kraj zasáhne výrazná studená fronta. Na některých místech bude vydatně pršet. Kritická by podle předpovědi měla být situace kolem sobotního poledne. Liják by mohl být i tak silný, jako ve středu večer,“ uvedl Mojmír Martan z brněnské pobočky Českého hydrometeorolo­gického ústavu.

HANA KUBEŠOVÁ