Podle výzvy společnosti E.ON, kterou rozeslala během měsíce září, by všichni majitelé pozemků měli větve okolo vedení ořezat. Udržovat volný prostor okolo drátů mají nejenom soukromí vlastníci, ale i města a obce.

„Při bouřkách můžou stromy spadnout a poškodit vedení nebo sloupy. Pokud stromy nejsou prořezané, nemůžeme zajistit bezproblémové dodávky proudu,“ upozorňuje mluvčí E.ONu Vladimír Vácha.

V ochranném pásmu, které zabezpečuje nejenom spolehlivý provoz sítě, ale hlavně chrání majetek a životy lidí, by stromy neměly přesáhnout výšku tří metrů. Při odstraňování porostu by se lidé ani padající větve neměli překročit bezpečnou vzdálenost od vedení. Ta se u různých typů vedení liší. U nízkého napětí je jeden metr, u vysokého dva metry a u velmi vysokého napětí jsou to metry tři.

„Většinou se spojíme s pracovníky E.Onu a dohodneme se, co budeme dělat my a co necháme na nich. Za úpravu stromů ročně zaplatíme několik desítek tisíc korun,“ řekl k ořezu stromů Luděk Elbl z odboru životního prostředí Letovic. Podobně postupují i ostatní města. Společnost E.ON jako vlastník elektrického vedení má povinnost zajišťovat bezpečný provoz distribučních zařízení.

Minulý rok například boskovická radnice řešila problém jedné místní obyvatelky. „Paní měla obavy, že břízy, které rostly u jejího domu by mohly spadnout a strhnout vedení. Tenkrát to odstraňovali pracovníci E.Onu,“ uvedl pracovnice radnice, která nechtěla uvést své jméno.
Lidé ale nemusí stromy ořezávat nutně sami. „Záleží na tom, jestli si troufnou. Můžou si na pomoc pozvat odbornou firmu nebo to nechat na E.Onu,“ míní elektrikář Jan Res.

Pokud lidé neostříhají své stromy do půlky listopadu, přijdou na řadu pracovníci E.ONu. „Nabídneme jim, že stromy ořežeme na vlastní náklady, ale majitelé nás musí umožnit vstup na své pozemky. Jinak to nahlásíme na státní energetickou inspekci, která může udělovat pokuty“ upozornil Vácha.

Petra Havlíková