Přírůstky nově nakažených se v Jihomoravském kraji v uplynulém týdnu pohybovaly stabilně kolem tisícovky potvrzených případů denně. Výjimku tvořil pouze víkend, kdy přibylo pět set a tři sta padesát nakažených. „Pokud ale denně diagnostikujeme dohromady deset až dvanáct tisíc, je pravděpodobné, že jich ve skutečnosti bude dvakrát až třikrát více,“ upozornil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Zároveň naznačil, že společnost v následujících týdnech může vlivem nové podvarianty čekat menší vlna, která by však neměla výrazněji navýšit počty hospitalizovaných. Navzdory tomu čeká Jihomoravany od pondělí rozvolňování.

Respirátory odloží všude vyjma hromadné dopravy a zdravotnických zařízení. Další rozvolnění je možné od dubna. „Čeká nás druhá vlna omikronu, tentokrát subvarianty BA.2. Nic významného, ale covid fakt nezmizel,“ potvrdila vědkyně z brněnské Masarykovy univerzity Lenka Přibylová.

Vědecká expedice Masarykovy univerzity Antarktida 2021–22 na ostrově Jamese Rosse.
Brněnští vědci se vrátili z Antarktidy, Rusům se kvůli válce raději vyhnuli

Ministr Válek zároveň odmítl, že by ukrajinská uprchlická krize měla na svědomí zavlečení a rozšíření nové neznámé varianty koronaviru. „Mutace neovlivňují konflikty, epidemickou situaci monitorujeme. Rozhodně je nulové riziko, že by sem z Ukrajiny přišla nějaká mutace, o které bychom nevěděli,“ uvedl Válek na sociálních sítích.

Zcela vyhráno ještě nemají například v domově důchodců v Břeclavi. Podle tamního ředitele Davida Malinkoviče je ale situace pod kontrolou, nakažení jsou tři klienti a tři pracovníci. „Do karantény jsme pro jistotu poslali celé patro. Spíš nás ale trápí ostatní respirační onemocnění, spousta lidí teď trpí chřipkou nebo rýmou,“ nastínil situaci Malinkovič.

V brněnské svatoanenské nemocnici ve čtvrtek s koronavirovým onemocněním leželo dvaačtyřicet pacientů, deset z nich na jednotce intenzivní péče. „Další jsou na standardních lůžkách, současně léčíme také čtrnáct postcovidových pacientů, z toho čtyři na umělé plicní ventilaci,“ oznámil tamní mluvčí Jiří Erlebach. Postupně podle něj klesá zájem o testování i očkování.

Zájemci o vakcínu mohou na jižní Moravě aktuálně využít šestnáct očkovacích míst, z toho sedm velkokapacitních center. Zdravotníci podali Jihomoravanům od začátku pandemie téměř dva miliony vakcín, proočkovanost dvěma dávkami se v kraji vyšplhala na sedmasedmdesát procent. Právě jižní Morava se tak stala druhým nejvíce proočkovaným krajem v zemi.