„Výpravy se účastnili studenti a pedagogové Univerzity Palackého v Olomouci a Ostravské univerzity. Bylo nás celkem jednadvacet. Jedna skupina se věnovala botanice a druhá zoologii," přibližuje expedici Zdeněk Špíšek, který pracuje na katedře botaniky na Univerzitě Palackého.

Jako svou základnu výprava využívala terénní stanici Brunejské univerzity. „Naše univerzita má v této oblasti trvalé plochy, na kterých provádí výzkumy. Botanický výzkum vypadal tak, že jsme si hektarovou plochu rozdělili do čtverců deset krát deset metrů a v těchto čtvercích jsme dělali soupis veškerých bylin, které se tam nachází," popisuje Špíšek.

Tak se českým přírodovědcům podařilo objevit rostlinu, která byla pro vědu dosud neznámá. „Jedná se asi o pět až osm centimetrů vysokou fialovou nezelenou rostlinu z čeledi Burmanniaceae," říká Špíšek. Úspěšná byla i zoologická skupina. „Podařilo se jim objevit dosud nepopsané druhy drobnělky, strašilky i škvorů," vyjmenoval botanik.

Podmínky pro práci přitom v tropickém deštném pralese nebyly jednoduché. „Teploty se tam pohybují okolo třiceti stupňů při devadesátiprocentní vlhkosti. Pro Evropana je to prostředí velmi nezvyklé," dodává Špíšek.