Budujeme v Blansku novou farní budovu. Od Velikonoc zde již bude bratr farář s rodinou bydlet. Rozličná setkání, která se v blanenské farnosti konají, to znamená biblické hodiny, setkání pro střední generaci a pro muže nebo přípravky ke svátostem jsou od prvního dubna už na faře. Adresa je Rodkovského 5 v Blansku, dům hned vedle dřevěného kostela.

Tuto informaci zveřejnila Církev československá husitská ve svém dubnovém farním zpravodaji. Pozvání blanenského faráře Martina Kopeckého si přečetla i Eva Mikulášková, která s budovou přímo sousedí. A vyděsilo ji to. Církev totiž část fary stavěla bez stavebního povolení, a tak v ní větší akce pro veřejnost pořádat nemůže.

Z nařízení si ale vrásky nedělala. „S manželem jsme tedy napsali blanenskému stavebnímu úřadu dopis, v němž jsme upozornili na maření výkonu úředního rozhodnutí. Jako účastníkům stavebního řízení nám odpověděli, že církev nyní nesmí na faře pořádat větší akce. Jinak by jí hrozila pokuta až do výše půl milionu korun. Zřejmě výzvu poslechli, protože přes Velikonoce tady byl naštěstí klid," přiblížila Mikulášková.

Kopecký ale uvedl, že textem ve zpravodaji chtěl dát pouze svým farníkům najevo, že změnil bydliště. „Předtím jsem bydlel jinde a chtěl jsem lidem sdělit, aby mě na původní adrese již nehledali. A jestli je pak pozvu do kostela nebo místnosti pod ním, je moje věc," řekl Kopecký.

Mikulášková se také obává, že fara ji zcela připraví o soukromí. „Dělí nás jen tenká zeď, přes kterou je slyšet každé slovo. Kdyby si tam zvali víc lidí, neměli bychom už vůbec klid. Ze zahrady farnosti je vidět na náš pozemek. Byl by zde velký hluk a v ulici by parkovalo víc aut. Bydlím zde už dvaašedesát let a podobné problémy jsme nikdy řešit nemuseli," vysvětlila Mikulášková.

Sousedé si všimli, že se rodinný dům mění ve faru bez stavebního povolení na sklonku února. „Církev v té době začala dům předělávat, i když neměla ještě ani podaný návrh na změnu vlastnických práv. Proto jsme se v březnu obrátili na stavební úřad, aby situaci prošetřil," připomněla obyvatelka ulice Rodkovského Petra Crlová.

Úředníci na základě toho část stavebních prací okamžitě pozastavili. „Zjistili jsme, že tam dělají zásahy, které vyžadují stavební povolení, ale nemají jej. Odehrávají se tam ale i práce, které z hlediska stavebního zákona povolení nevyžadují," uvedla již dříve vedoucí blanenského stavebního odboru Petra Reisiglová.

Podle ní církev zatím budovu k jinému účelu využívat nemůže. „Stavba je nyní zkolaudována jen jako rodinný dům. Pan Kopecký tam může bydlet, ale nesmí jej využívat jako faru. Aby tak mohl učinit, bude nám mimo jiné muset předložit projektovou dokumentaci a požádat o dodatečné stavební povolení," vysvětlila Reisiglová.

Kopecký ale nechtěl komentovat, kdy o změnu účelu stavby požádá. „Nyní ji pouze využíváme k bydlení, žádné jiné aktivity neděláme. Zákon neporušujeme," vyjádřil se Kopecký.

Podle bývalé příznivkyně církve, která si nepřála zveřejnit své jméno, však farář svým přístupem některé věřící odradil. „Spolu s článkem o přestavbě domu nám posílal složenky a žádal nás, abychom mu na rekonstrukci přispěli. Mně i dalším lidem se to nelíbilo a přestali jsme k němu chodit na mše," vysvětlila.

Podle Kopeckého názory sousedů vrhají negativní stín na jeho osobu a celou farnost. „Taková nepravdivá tvrzení jsem ještě nezažil. Když jsem farníky informoval o projektu, tak jsem jim sdělil možné řešení, jak jej celý zaplatit. Kdyby se v naší farnosti našlo pět set ochotných dárců, kteří by nám přispěli na farní budovu, mohli bychom splatit půlmilionový dluh brněnské diecézi, která nám na faru půjčila," uvedl Kopecký.

Upozornil také, že nežádal o příspěvek na své vlastní bydlení, protože budova patří církvi. Ta dům koupila za čtyři a půl milionu korun. Peníze získala z různých zdrojů. „Tři a půl milionu korun jsme měli z dědictví po bratru Karlu Míčkovi, půl milionu korun jsme měli našetřených. Ve druhém patře, v němž s rodinou bydlíme, jsme na vlastní náklady upravili podlahy, obklady, dlažby a nábytek. Není to pravda, že chci bydlet zadarmo, jak někteří tvrdí. Pouze jsem chtěl žít poblíž kostela, tak jako většina farářů. Kdybych věděl, co mě čeká, tak bych se do toho vůbec nepouštěl. Předtím jsem měl podstatně lepší bydlení s bezproblémovým okolím," dodal Kopecký.