Práce na budově základní školy ve Žďárné zahrnují zateplení obvodových stěn, půdní podlahy, stropu suterénu, střešní konstrukce a výměnu výplní. „Před pár lety jsme sice měnilidřevěná okna za plastová, ale teď vyměníme ještě další dvě a k tomu jedny dveře," uvedla starostka Žďárné Radomíra Hénková.

Hlavním důvodem zateplení je stejně jako ve valné většině jiných případů i tentokrát snaha ušetřit za energie. „Věříme tomu, že když se nám podaří v požadované míře snížit energetickou náročnost provozu školy, ušetříme až sto tisíc korun ročně," vysvětlila starostka.

Dva a půl milionu

Na základní výběrového řízení určili jako zhotovitele prací brněnskou firmu Reko. „Zatím jsme s nimi sice nepodepsali smlouvu, ale na termín podpisu smlouvy jsme se shodli. Práce každopádně začnou v červenci a potrvají přibližně do konce září. Jsme s pracovníky předběžně domluvení tak, že se budou snažit, aby dopad na výuku byl co nejmenší, takže docházku určitě omezovat nebudeme a děti se po prázdninách začnou normálně učit," zdůraznila Hénková.

Vedení obce počítá s celkovými náklady na zateplení tamní základní školy ve výši dvou milionů čtyř set tisíc korun. „Na projekt jsme získali dotaci z Operačního programu životního prostředí, konkrétně jde o půl druhého milionu korun. Zbytek zaplatíme z vlastního rozpočtu. Nepůjde však o celých devět set tisíc korun, protože se nám podařilo konečnou částku při soutěži snížit," dodala starostka Žďárné Radomíra Hénková.