Ztracený svět, nebo Cesta do pravěku. Možná takto se bude jmenovat zábavní park s modely dinosaurů, který vzniká v srdci westernového městečka. „Přemýšleli jsme, jak využít nejkrásnější prostor městečka, amfiteátr s vodopádem. Lidé se sem dostali jen jednou denně, kdy jsme hráli představení, a to byla škoda. Napadlo nás tedy z amfiteátru udělat něco na způsob dinoparku,“ přiblížil jeden z majitelů westernového městečka Luboš Jerry Procházka.

V těchto dnech už modely dinosaurů stojí v městečku, je potřeba je opravit a potom jim najít vhodná místa. V amfiteátru jich lidé potkají asi šedesát. „Největším bude diplodocus, který je dlouhý sedmadvacet metrů. Ty modely, které jsou pohyblivé, dáme do jeskyně, kde budou chráněny před deštěm a větrem. Statičtí dinosauři budou stát na skalách. Jejich okolí ale chceme dát do pohybu, takže kolem vznikne víc vodopádů a lidé se projdou po lávkách, pod kterými bude bublat bahenní sopka,“ popsal Procházka s tím, že areál dávnověku bude přístupný celý rok a povede jím dvoukilometrová naučná stezka, kde se lidé dozví detaily o jednotlivých pravěkých zvířatech. Ta budou dokonce i řvát.

Dávnověk bude oddělený od westernové části. Přesto se do něj lidé pohodlně dostanou cestičkami přímo z Divokého západu. Lidé zaplatí do obou částí jednotné vstupné. Na jeho výši se nyní majitelé westernového městečka domlouvají.

O tom, že Boskovice kromě spousty kulturních památek, arboreta či westernového městečka nově nabídnou i stezku s dinosaury, ví starosta Jaroslav Dohnálek. „Já se tomuto nápadu nebráním. Myslím si, že jakýkoliv takový záměr je žádoucí. Čas však ukáže, jestli turisté budou chtít spojit návštěvu prérií zrovna s prehistorickou dobou,“ řekl.

Neobvyklé spojení

Dinoparky jsou pro turisty velkým lákadlem. To tvrdí Miloslava Luňáčková z Městského informačního střediska v Boskovicích. „Dinoparky lákají hodně turistů, zajímavé jsou zejména pro děti,“ řekla s tím, že samotné westernové městečko je hojně navštěvované. Lidé je znají z médií a také díky filmu, který se tam natáčel. Podle Luňáčkové se nyní o příchodu dinosaurů do westernového městečka hodně mluví. „Někteří turisté se však podivují tomuto neobvyklému spojení,“ dodala.

Obě období spojuje podle majitele zábavního parku malíř Zdeněk Burian. „Jeho obrázky dinosaurů zná celý svět, maloval také indiány,“ vysvětlil. Dinosauři však nebudou v amfiteátru napořád. Za pár let je nahradí něco jiného. Co, to majitelé zatím nechtějí prozradit. „Máme vizi, která je zřejmě světovým nápadem. Její uskutečnění by ale přišlo na čtyřicet milionů korun, které nám chybí. Proto projekt zatím připravujeme jen papírově,“ sdělil tajuplně Procházka.