Z pískovce tesá ve Vískách sochy pět studentů. „Pro studenty z celé republiky ať už ze středních nebo vysokých škol je ateliér ve Vískách jedinečnou příležitostí, jak si vyzkoušet výrobu soch z velkých kusů kamene. K tomu se na školách běžně nedostanou. Tady si mohou udělat plastiku v životní nebo dokonce i nadživotní velikosti," řekla kurátorka ateliéru a akademická sochařka Ludmila Pecková Severová.

Na prvním ateliéru ve Vískách sochali studenti před třemi lety ještě z lipového dřeva. Na téma dožínky a koně. Další rok už dláty bušili do hořického pískovce. „Kámen je lepší materiál. Sochy pak nejsou tak náročné na údržbu jako dřevěné. Ale pískovec je zase drahý. Jeden velký kámen, ze kterého tady studenti sochají, stojí přes třicet tisíc. Na druhou stranu je to velmi odolný materiál. Po Praze je spousta pískovcových soch z období baroka," upozornila Pecková, která pozorovala práci studentů z lavičky ve stínu stromů.

David Tureček z Třeboně přijel na sochařský ateliér do Vísek už podruhé. Minule se nechal inspirovat zimním obdobím. „Tamhle tu sochu v hábitu s vázou u nohy jsem udělal já. Je to Zima. Letos dělám anděla. Do betléma. Je to zábava. Sbíječkou jsem s obrovského kusu pískovce vybral hrubý tvar sochy. Teď se pozvolna blížím k finálnímu tvaru a musím dávat pozor, abych neodštípl nějaký kus kamene, který nemám," popsal svoji práci dvacetiletý mladík s kladívkem a špičákem v ruce.

Sochy do betléma

Jeho kolega Hynek Novák studuje sochařinu v Plzni. Ve Vískách je poprvé a pracuje na soše psa. „Ještě nemám moc zkušeností s tak velkou sochou. Uvidíme, snad to dobře dopadne," usmál se jednadvacetiletý umělec. Zvířecí motiv inspiroval také Báru Kahudovou z Českého Krumlova. Ta na ateliéru z pískovce tesá ovci s jehnětem v životní velikosti.

Bohumil Zelený z Nového Města nad Metují pracoval na figuře svatého Josefa. „Socha bude asi metr sedmdesát vysoká. Když udělám chybu, tak holt bude Josef menší," zavtipkoval sochař.

Od druhého ateliéru byly nosným tématem figury do betléma a druhé téma bylo doplňkové. Loni to například byly sochy znázorňující čtyři roční období. „Materiál je drahý, tak letos i z tohoto důvodu studenti sochají jen postavy do betléma. Dřív jich tady pracovalo deset, nyní jsme jejich počet snížili na pět," poznamenal starosta Vísek Stanislav Kamba.

Podle něj už bude letos vyrobeno dostatečné množství soch, ze kterého místní sestaví betlém. „Základní figury máme. Ještě na louce přistavíme jesličky," dodal Kamba s tím, že některé dřevěné sochy z minulých ateliérů už Vísečtí přemístili do různých částí obce.