Za jednu noc deset poškozených aut a dvě vykradené hospody. Během uplynulých čtrnácti dní vyloupené tři další hospody. Tolik krádeží lidé z Velkých Opatovic nepamatují.

„Strážníka u městské policie v Opatovicích dělám už šestnáctým rokem, ale takové množství vloupání jsme tu nikdy neměli. Zloději se soustředí hlavně na hospody a auta. Jen za včerejší noc jich poškodili deset a jedno ukradli. To jsme naštěstí zase našli. Ze všech restaurací, které tu máme, zatím nevykradli snad jen dvě. A to všechno za poslední měsíc,“ sdělil strážník městské policie Josef Ševčík.

V případě vykradených aut šlo podle něj zlodějům spíše o to, že chtěli auta poškodit. „Z většiny aut zloději nic neukradli. Soustředili se i na stará auta, ze kterých snad už ukrást ani nic nemohli,“ dodal Ševčík s tím, že si vandalové vybírají frekventovaná sídliště i opuštěná parkoviště. „Ať se jedná o sídliště nebo odlehlá místa, nejhorší je, že si nikdo z obyvatel ničeho nevšiml,“ řekl.

Obrovský nárůst krádeží a vyloupených aut ve Velkých Opatovicích potvrdila i mluvčí blanenské policie Iva Šebková. „Momentálně to šetříme. Naši policisté se na danou oblast více zaměřují. Lidé proto můžou očekávat, že zde uvidí častěji policejní hlídky,“ uvedla mluvčí, která také zdůraznila, že by si místní měli více všímat podezřelých věcí.

„Je důležité, aby lidé, když si všimnou něčeho neobvyklého, zavolali na naši telefonickou linku. I kdyby mělo jít o planý poplach. K usvědčení pachatelů totiž často stačí, že si lidé všimnou podezřelé osoby a ohlásí to. Důležité je, aby mezi lidmi nefungovala anonymita,“ dodala Iva Šebková, která zároveň doporučila řidičům, aby svá auta nechávali spíš v blízkosti veřejných osvětlení. „Zloději v Opatovicích si mnohokrát z aut ani nic neodnesli. Kdo má v autě alarm nebo imobilizér, má v těchto případech výhodu,“ míní Šebková.

Jako o vandalismu a zbytečném ničení majetku hovoří o současné situaci ve Velkých Opatovicích starosta města Jiří Bělehrádek. „Vandalismus v takové míře tu nikdy nebyl. Spíše mi to připadá, že ti lidé chtějí jen ničit. Vloupali se třeba i do kuchyně v blízkosti městského úřadu a také nic neukradli. Je potřeba, aby lidi z města byli více všímaví,“ podotkl starosta.