Návrat lázeňské tradice do Velké Roudky je o krok blíž. Architekti dokončili návrh nového areálu. Stavba může začít už za rok a půl. Majitel chce do komplexu přilákat i hosty z ciziny.

Naději na změnu přinesl před časem až jednatel společnosti Velká Roudka Jakub Hemerka. Rozhodl se vrátit lázně zpět na mapu vyhlášených jihomoravských turistických destinací.

Ze zanedbaného areálu chce jeho tým vytvořit rekreační středisko pro celou rodinu s lázněmi, které budou opět léčit nervové, kožní i plicní nemoci, chybět tam nemá ani wellness.

Na základě Hemerkových požadavků vytvořil před nedávnem architekt Pavel Rada ambiciózní návrh. „První fáze je hotová. Nyní je nutné zpracovat další kroky. Musíme vše projednat se státní správou a obstarat stavební povolení. Když vše půjde hladce, můžeme za rok a půl začít stavět,“ popsal současný stav Rada.

Jeho slova potvrdil i jednatel společnosti. „Teď nám už nic nebrání pokračovat v našem záměru,“ pochvaloval si Hemerka.

Plánované náklady nechtěl upřesnit. „Mohlo by to ublížit našemu plánu v dalším postupu,“ vysvětlil.

Výstavbu vítají i zástupci okolních obcí. „Reakce jsou zatím velmi vstřícné. Chceme, aby lázně navštěvovali hosté ze střední Evropy. Kromě těch tuzemských počítáme i s Rakušany, Slováky a Poláky,“ nastínil Hemerka.

Cizinci do lázní jezdili často i v dobách jejich největší slávy. „Prababička tam pracovala a vyprávěla mi, že mezi hosty bylo hodně lidí z Vídně,“ zavzpomínal místní Roman Vaněrek.

Velká Roudka je součást města Velké Opatovice. Tamní starostka Kateřina Gerbrichová záměr podporuje. „Už jsem viděla návrhy. Oceňuji, že zachovávají ráz krajiny. Věřím, že se stavbu podaří dotáhnout do konce. Přilákalo by to k nám turisty,“ vyjádřila se Gerbrichová.

Z historie lázní Velká Roudka
• V roce 1839 založil lázně majitel borotínského statku.
• Léčili tam nervové, kožní choroby, revmatismus, dnu a plicní onemocnění.
• V roce 1908 se díky výstavbě železniční tratě z Velkých Opatovic do Skalice nad Svitavou zvýšil počet návštěvníků.
• Po druhé světové válce se stal areál majetkem státu.
• Od roku 1948 byl rekreačním střediskem podniku Zetor.
• V 90. letech získali zchátralé lázně potomci původních majitelů.
• Společnost Velká Roudka koupila od restituentů areál loni. Chce na lázeňskou tradici navázat a využít k tomu 2 léčebné vodní prameny, které v místě tečou.