Společně se stavbou nových nádrží Vavřinečtí opraví i stávající rybník v Suchdole. „Zrekonstruujeme jeho břehy, které jsou rozpadlé. Rybník také musíme odbahnit, což se nedělalo už alespoň třicet let," řekl starosta Vavřince Miloslav Novotný.

Rybník podle něj zanáší bahnem potok, který do něj přitéká. „Když víc zaprší nebo když taje sníh, voda z potoka do rybníka splavuje bahno, větve a další nepořádek. Navíc za větších dešťů hrozí vylití rybníka z břehů a možná povodeň," přiblížil vavřinecký starosta.

Proto se Vavřinečtí rozhodli vyhloubit nedaleko rybníka další dvě nádrže. „Ta spodní bude naplněná vodou do hloubky okolo tří metrů. Hlavní funkcí prázdné horní nádrže bude zachycování velké vody při deštích," popsal starosta Vavřince.

Nad nádržemi vzniknou také nové mokřady. „Jejich funkcí bude podpora rozvoje mokřadních rostlin a živočichů vázaných na vodní plochy," přiblížil vavřinecký starosta.

Stavba nádrží už začala. „V únoru byly z prostoru nádrží vykáceny stromy a postupně firma, která má práce na starosti, čistí pozemky od keřů a dalších dřevin, aby mohly začít vlastní zemní práce," uvedl vavřinecký starosta.

Oprava stávajícího rybníka i vyhloubení nádrží s mokřady podle něj budou stát asi tři miliony korun. „Na projekt jsme získali dotaci ze Státního fondu životního prostředí, která tvoří sedmdesát procent nákladů," vyčíslil Novotný.

A právě kvůli dotaci si musí dělníci pospíšit. „Vše musí být hotové ještě letos. Naše představa je, že nové nádrže a opravený rybník budeme mít na konci září," doplnil vavřinecký starosta.