Se Svazkem vodovodů a kanalizací připravuje projekt, který to změní. Dotkne se čtyř místních částí, kde žije dohromady zhruba devět set lidí. Vavřinečtí už kvůli tomu změnili územní plán. Nová čistírna má v horizontu tří až pěti let stát pod Vavřincem, kam budou proudit splašky také z mísních částí Veselice, Suchdolu a Nových Dvorů.

close Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili. info Zdroj: Deník zoom_in Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.

„Projekt se připravuje pro územní řízení. Místní části jsou od sebe dost vzdálené, navíc se nacházíme na území Chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Pro čištění odpadních vod proto máme přísnější podmínky. Pod obcí se nachází unikátní jeskynní systémy. Zatím máme udělenou výjimku, ale takto to nejde řešit donekonečna,“ řekl Deníku starosta obce Petr Nečas.

Původní odhad nákladů byl kolem 120 milionů korun. Podle Nečase to bude do začátku stavebních prací zřejmě výrazně vyšší částka. „Část pokryjí dotace, ale věříme, že nemalou měrou nám pomůže stát. Ležíme v chráněné oblasti a máme přísnější pravidla na čisticí technologie, které obec naší velikosti nemůže ufinancovat sama,“ dodal. Současně s novou kanalizací plánují Vavřinečtí také přeložku a výměnu starých vodovodních řadů.