Po opravě obou věží a historických hodin přistoupili vanovičtí farníci k další rekonstrukci. Po více než sto padesáti letech zrekonstruují a znovu zprovozní unikátní zvonící systém vyrobený v devatenáctém století německou firmou Krupp. „V době, kdy se chrám stavěl, nesměly mít evangelické kostely vlastní zvony. Tehdejší farář proto z Německa objednal speciální zařízení, jakási kovová péra, která vyluzovala podobný zvuk jako zvony," vysvětlil současný vanovický farář Pavel Freitinger. Firma pravděpodobně vyrobila několik desítek takových zařízení. Nikdo ovšem neví, jestli se dochovala i jinde než ve Vanovicích. Důmyslný stroj je tak možná jediným exponátem na světě. „Minimálně v Česku nemá toto zařízení obdoby," připomněl starosta Vanovic Petr Dvořáček.

Pražský orlojník

Sehnat povolaného člověka na opravu unikátu nebylo jednoduché. „Měli jsme štěstí. Oprav se ujal hodinář Petr Skála, který mimo jiné spravuje i Pražský orloj na Staroměstském náměstí a nám opravil kostelní hodiny," uvedl Freitinger.

Princip, na kterém zvonění funguje, je poměrně jednoduchý. „Na trámu jsou zavěšené tři kovové podkovy připomínající ladičky. Každá z nich má svůj vlastní tón podobně jako u zvonů. Pomocí otočného bubnu do nich bouchají dřevěná kladívka, která tak vyluzují zvuk. Oproti zvonům je ale zařízení docela tiché, takže je nad kovadlinami umístěna ještě ozvučná deska, která tón odráží, aby zněl do kraje," vysvětlil princip známý hodinář Skála. I on tvrdí, že podobný stroj nikdy neviděl. „Není to tak efektivní jako obyčejné zvony, ty jsou mnohem hlasitější. Přístroj ale funguje a svou funkci plnil skvěle," podotkl Skála.

Rekonstrukce se dotkne celého systému. „Většina dřevěných částí je ztrouchnivělých, je proto třeba je zpevnit. Ozvučná deska bude úplně nová a všechny kovové části je třeba očistit od rzi. Za dobu, co se zařízení nepoužívalo, upadlo třeba také jedno z dřevěných kladívek," řekl farář. Opravy mají začít v nejbližších dnech.

Plán je takový, že vanovická péra se rozezní do konce září. Nynější zvon ale nenahradí. „Po roce 1861 si mohly zvony pořídit i evangelíci. Nejinak tomu bylo i tady. Farníci koupili tři zvony. Za válek jsme ale o dva z nich přišli. V současnosti tedy zvoní pouze jeden a u toho by mělo zůstat. Pérový systém budeme nejspíš používat jen při výjimečných událostech," plánuje vanovický farář.

O historickou památku je už nyní velký zájem. „Ptá se na to skoro každý turista, který k nám zavítá. Nyní jim budeme moc zařízení ukázat i v provozu," připomněl starosta Dvořáček.

Opravy Vanovičtí zaplatí jen zčásti. Většinu nákladů pokryjí peníze z evropských dotací. „Zhruba sto dvacet tisíc jsme získali, asi třicet tisíc doplatíme," dodal farář.

Před čtyřmi lety se vanovický kostel dočkal i opravy hodin, které nefungovaly dlouhá desetiletí. Loni byly opraveny obě dvacetimetrové věže mohutného chrámu.

MARIE JAHODOVÁ