Konkrétně se jedná o koupací litinovou smaltovanou vanu z Blanska, jež se po dlouhá léta nacházela v pražské vile jedné z našich nejslavnějších prvorepublikových hereček Lídy Baarové (1914–2000).
V době první republiky patřily blanenské litinové smaltované vany mezi špičkové artikly, proto nepřekvapí, že se ve velké míře využívaly například ve funkcionalistických vilách po celé zemi. Vlastně již vynález smaltu je neodmyslitelně spjat s Blanskem. Zdravotně nezávadný smalt, primárně zamýšlen na litinové nádobí, vynalezl v Blansku ve 20. letech 19. století Eduard Bartelmus (1805–1877), který pracoval jako chemik u starohraběte Salma. Bartelmus si vynález nechal pro sebe a záhy poté Blansko opustil a založil továrnu na smaltované nádobí v Brně.
Vila Lídy Baarové se proslavila nejen díky známému hereččinu jménu, ale hlavně díky progresivním architektonickým řešením. Stavbu organizovali především manželé Babkovi, rodiče Lídy Baarové, která tehdy žila v Berlíně a točila řadu německých filmů. Babkovi původně zadali projekt Čestmíru Šlapetovi, na který dostali v květnu 1937 stavební povolení. Jenže náhoda tomu chtěla, že paní Babková navštívila režiséra Martina Friče. Jeho vila ji tak nadchla, že v červnu 1937 nechala zrušit stavební povolení i za cenu sporů s původním projektantem a požádala o nový projekt architekta Ladislava Žáka. Ten navrhl funkcionalistický dvougenerační čtyřpodlažní dům s oddělenými samostatnými vchody a dvěma vertikálně řešenými byty. V roce 1938 vilu dokončil stavitel Jiří Palička.
Lída Baarová ve vile žila do roku 1945. Po válce byla zatčena, nějaký čas strávila ve vězení a v roce 1948 odešla natrvalo do emigrace. V roce 1952 se byli nuceni vystěhovat i manželé Babkovi. Poté se v této funkcionalistické vile vystřídalo několik majitelů, kteří nadivoko prováděli nahodilé stavební úpravy. V roce 2005 vilu koupil nový majitel Tibor Nemeš, který nechal tento skvost podle návrhů našeho předního architekta Ladislava Lábuse zcela zrekonstruovat. Oprava bývalé vily Lídy Baarové byla dokončena v roce 2008.
Vana je v muzeu
Vila měla v koupelnách dvě litinové vany z Blanska, jednu v přízemí a druhou v prvním patře. Ze dvou identických van byla ta, jež se nacházela v lepším stavu, předána do sbírek Národního technického muzea v Praze. Muzeu ji v roce 2008 bezúplatně věnoval nový majitel vily Nemeš.
Vana je značena BLANSKO VII., její délka je 178 centimetrů a váha 140 kilogramů. Vana byla určena k zabudování a obložení keramickým obkladem. Uvnitř je vana bíle smaltována, na některých místech je smalt porušen. Vana nese uvnitř stopy pozdějšího emailového nátěru krémovou barvou. Sítka přepadu a odpadu jsou bohužel nepůvodní, z bílé umělé hmoty cca z 80. let 20. století, stejně jako řetízek. K vaně byl přiložen i původní mosazný řetízek s mosaznou zátkou a část olověné trubky s krytkou přepadu vyrobenou z bílé mosazi.
V současné se době se tato blanenská vana, ve které se koupala Lída Baarová, nachází v depozitářích Národního technického muzea v Praze a čeká na své vystavení.
JINDŘICH ČELADÍN (autor pracuje v Muzeu Blansko)