Valchovský vodojem se nachází na kopci Orlovy, kde je také zdroj pitné vody. „Když se něco porouchalo, závadu přišli odstranit pracovníci vodáren. Ale třeba až druhý den, protože chvíli trvalo, než jsme zjistili, co se stalo. Po digitalizaci to budeme vědět okamžitě. Jednou nám třeba přestala téct ve Valchově voda. Měli jsme prázdný vodojem. Pro lidi to je ale nepříjemné, když musejí být delší dobu bez vody. Také nám třeba po bouřce přestalo fungovat čerpadlo a řešili jsme i další podobné situace," vysvětlila Brožová.

Akce bude stát čtyři sta tisíc korun a obec ji zaplatí ze svého rozpočtu. „Má to být hotové do konce roku," upřesnila valchovská starostka.

Vodohospodáři plánují zdigitalizovat vodojemy i v dalších městech a obcích na Blanensku. „Již jsme to udělali v Blansku, Boskovicích, Jedovnicích, Černé Hoře a na mnoha dalších místech. Velmi rádi bychom na dispečink napojili i objekty na Letovicku, ve Svitávce, ale také v Olešné, Dolní Lhotě nebo Hrádkově," popsal ředitel boskovické divize Vodárenské akciové společnosti Petr Fiala.

Vodojem ve Valchově dostane podobně jako mnohé další novou elektroinstalaci, hromosvod či osvětlení. „Digitalizované vodojemy se nám osvědčují třeba v krizových situacích. Předloni jsme v Černé Hoře dělali vrt. Hrozilo, že se kvůli němu znečistí voda. Díky moderní technologii jsme měli o všem přehled," doplnil Fiala.