O rekord se v městysu pokusili podruhé. „Před čtyřmi lety jsme jako téma plesu zvolili princezny. Sešlo se nás tehdy přes sto padesát a uspěli jsme. Účastnili se i muži, takže některé princezny byly vousaté," vzpomíná organizátorka Miroslava Holasová.

V podobných kostýmech se lidé schází pár let. „Na myšlenku společného tématu nás navedli sami návštěvníci. Minule jím byl večerníček, předtím třeba strašidla," vysvětluje Holasová.

V oficiální knize českých rekordů dosud podobný rekord zapsaný nebyl. „Z různých zdrojů jsem však zjistila, že na jednom místě se lidí v pyžamech kdysi sešlo sto patnáct. Už podle toho, co se po Svitávce povídalo, tuším, že bychom mohli být úspěšní," odhaduje na začátku večera organizátorka.

V devět hodin přijíždí komisař z pelhřimovské agentury Dobrý den a zhruba o hodinu později je jasné, že pokus je skutečně rekordní. „Sešlo se nás 134. Účastnili se starší i čerstvě dospělí a nejen přímo ze Svitávky, ale například i Boskovic, Lysic nebo Sebranic," vyjmenovává spokojená Holasová.

A radost má i Pavel Zmeškal, oblečený do modrého proužkovaného pyžama. „Téma jako obvykle vymyslely ženy z ochotnického divadla a zdá se mi jako super nápad. Sám se maškarního plesu účastním deset let, protože si na něm vždycky odpočinu a pobavím se," svěřuje se muž.