Konference se uskuteční v sále velké vily. Kapacita sálu je omezená, proto budou přednášky promítány na velkoplošnou obrazovku v přilehlém parku. „Přednášet bude například Pavel Krejcar, který představí rodokmen rodiny Löw-Beerů. Ředitelka vily Tugendhat Iveta Černá promluví o historii vily Tugendhat od jejího vzniku až po současnost. Ke slovu se dostanou i editoři knihy pojednávající o historii rodiny Löw-Beerů. Přednášky budou zaměřené na historii rodiny a obou vil," doplnila spoluorganizátorka akce Miroslava Holasová. Ve tři čtvrtě na pět se uskuteční slavnostní křest knihy Löw- -Beerovy vily. V pět hodin odpoledne se křtu dočká i dokumentární film s názvem Příběh nalezeného kufru a následovat bude jeho premiéra.

Vazba na Tugendhat

Už téměř dva roky existuje partnerský projekt, jehož cílem je vysvětlit vazbu mezi brněnskou vilou Tugendhat a vilami ve Svitávce a seznámit veřejnost s osudy rodu Löw-Beerů, který stavby spojuje. Tyto vazby odborníci na přednáškách vysvětlí. „Na konferenci pokřtíme film a knihu, které jsou zaměřené na historii Löw-Beerových. Jednalo se o váženou rodinu ze Svitávky, která měla továrny známé po celé Evropě," doplnila Holasová.

Akce se zúčastní i potomek bývalých majitelů velké vily John Löw-Beer s manželkou, kteří dorazí z Ameriky.

Zájemci mohou zhlédnout také výstavu k projektu v místním skleníku. Děti se mohou vydovádět ve skákacím hradě. Vstupné na akci je zdarma. Občerstvení bude na místě zajištěno.

MARTINA SPOUSTOVÁ