„Knihobudku místní navrhovali mezi projekty v participativním rozpočtu, tak jsme ji nechali vyrobit. Stála zhruba deset tisíc korun. Na zastávku jsme ji umístili proto, že knihy si lidé půjčí například na cestu autobusem. Nebo si zkrátí chvíli při čekání na spoj na lavičce,“ řekla Deníku místostarostka Svitávky Miroslava Holasová.

Nápad ocenila například Lucie Krautová. „Úžasné. Alespoň nemusím knížky doma skladovat. Děkuji za super nápad,“ uvedla na sociální síti žena.

V Kunštátu pořádají přehlídku keramických výrobků a hrnčířského řemesla.
Keramika všude kolem: podívejte se na skvosty hrnčířského jarmarku v Kunštátu

Věnované knihy nemají lidé nechávat mimo prostor dřevěné skříňky zavěšené na zastávce. Stejně tak, když je její obsah plný, je zbytečné nosit další. „Pokud někoho některá z knih zaujme, může si ji nechat, když ji nahradí jinou vlastní knihou. Pokud má knihobudka fungovat, musejí lidé ale dodržovat nastavená pravidla,“ dodala Holasová.

Před několika dny totiž drtivá většina knih až na jednu ze skříňky zmizela. „Info pro náruživého čtenáře, který si půjčil v noci všechny knihy z naší knihobudky! K dispozici je ještě bestseller Myslivci a paragrafy. Prosíme o dodržování pravidel a knihy po přečtení vraťte, nebo nahraďte jinými! Jinak to nebude fungovat. Děkujeme,“ okomentovali situaci zástupci městysu.