Tu nyní dělníci dokončují. V ostrém provozu má fungovat na konci srpna. Kromě sportovců v ní najdou zázemí i žáci sousední základní školy. „Hala pro kolovou splňuje mezinárodní parametry. Samozřejmě to není jen o kolové a určitě se zde zabydlí další sporty,“ uvedl Hrdlička.

Festival Boskovice. Ilustrační foto
V Boskovicích chystají festival. Seriály ale letos nebudou

Starou tělocvičnu zbourala těžká technika na podzim. Zástupci městyse se rozhodovali, zda místo ní postaví menší nebo větší sportovní halu. Nakonec se rozhodli pro druhou možnost. „Stará hala ani její rekonstrukce by nesplňovaly bezpečnostní a hygienické předpisy. Proto se zastupitelé rozhodli, že postavíme novou halu ve větší variantě splňující veškeré standardy. Rozhodnutí vycházelo i z cenové kalkulace, kdy náklady na menší sportovní halu oproti celkových nákladům na větší variantu vycházely asi o deset procent nižší,“ uvedl starosta Svitávky Jaroslav Zoubek.

Hala SvitávkaVýstavba haly, parkoviště, osvětlení, přístupová cesta a demolice staré tělocvičny stály 34,5 milionu bez daně. Obec si vzala úvěr 20 milionů. Sportovní hala nabízí zázemí pro házenou, futsal, volejbal, badminton, florbal, tenis, kolovou a další sporty. Její součástí je kvalitní zázemí pro sportovce a žáky naší základní školy, sál pro naši mateřskou školu a prostor pro občerstvení.


Účet za halu je bez daně bezmála pětatřicet milionů. Jednatřicet milionů stála samotná výstavba a vybavení haly. Kolem tří a půl milionu demolice staré tělocvičny, nová přístupová cesta, veřejné osvětlení a parkoviště pro zhruba padesát aut, které zároveň bude sloužit jako odstavné parkoviště pro městys. Halu bude provozovat obecní společnost Služby městyse Svitávka. „Hrací plocha se může sítěmi rozdělit na tři části a využít pro několik sportů zároveň. Počítáme, že zde budou sportovat i lidé ze širokého okolí. Halu chceme využít také pro kulturní akce. Součástí je i tribuna zhruba pro dvě stě padesát diváků, což vytvoří komfortní prostředí pro všechny fanoušky. Kromě kvalitního osvětlení máme i multimediální vybavení pro nejrůznější účely,“ doplnil Zoubek.

Přibližně patnáct milionů zaplatili Svitávečtí z obecního rozpočtu. Na zbytek si vzali úvěr dvacet milionů. „Je to hodně peněz, ale rozvoj Svitávky to podle mého neomezí. Většinu větších investic a opravy máme dobře naplánované a finanční strategie, kterou jsme vymysleli, zajistí udržitelný rozvoj v dalších letech. Za mě je nová hala investice, která obec posune vpřed. Po sportovní i kulturní stránce. Navíc je to investice také do budoucnosti dětí a mládeže,“ uzavřel Zoubek.

V sousedních Boskovicích sportovci na novou halu čekají už léta. Jako provizorní řešení se nyní rýsuje nafukovací hala. Ta by měla stát u základní školy v Sušilově ulici. S nápadem na nákup nafukovacího sportoviště přišli nedávno tamní sportovci. Přetlakovou halu považují jen za prozatímní a do budoucna nedostačující. „Dlouhodobě nebude vyhovovat. Ve městě máme dva a půl tisíce sportovců,“ připomněl Radek Mazáč ze sdružení Sportovci Boskovice.

Již po osmnácté se v Josefovském údolí konala akce nazvaná Slované na huti. Pořadatelé přiblížili návštěvníkům řemesla a život v raném středověku.
V kůži starých Slovanů. U Staré huti se sešli milovníci historie