Konečně. Krátce po druhé hodině přijíždějí historické automobily značek Laurin & Klement a Praga. Z nich vystupuje arcivévoda a následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d´Este s chotí Žofií a třemi dětmi. Nechybí ani Ferdinandův křídelní pobočník major Alexander Brosche von Aarenau.

Ve Světlé se v sobotu vrátili před osudný osmadvacátý červen roku 1914, kdy František Ferdinand a jeho žena Žofie zemřeli kulkou atentátníka Gavrila Principa. „Arcivévodova rodina navštívila Světlou před odjezdem do Sarajeva," objasňuje jeden z organizátorů historické akce Radek Krajíček ze Světlé. Jeho manželka zpodobňuje vévodkyni z Hohenbergu Žofii. Zároveň je jednou za zakladatelek sdružení Ferdinand d´Este 1914–2014, které se v uplynulých dvanácti letech věnovalo osobnosti, rodině a životu tehdejšího následníka trůnu rakousko-uherského mocnářství.

Do role Františka Ferdinanda se vtělil Milan Varták. Oblečený je v přesné replice sarajevské uniformy, kterou měl arcivévoda na sobě v den, kdy na něj byl spáchaný atentát. „Jezdíme na akce, které jsou vzpomínkami na monarchii. Snažíme se tak přibližovat vystupování následníka trůnu, který nebyl žádný mocipán a poctivě se seznamoval s lidmi ve své zemi. Se stým výročím atentátu jsme jako sdružení symbolicky skončili. Toto je poslední akce, protože představitelka Žofie žije tady ve Světlé," vysvětluje Varták.

U radnice následují nezbytné proslovy starosty Světlé Jiřího Cikánka i arcivévody. Při příležitosti letošního stého výročí začátku první světové války oba muži uctí památku jedenácti vojáků ze Světlé, kteří padli na bojišti, a v sále kulturního domu také otevřou výstavu s názvem Velká válka. Tam jsou k vidění uniformy vojáků, dobové oblečení, dopisy, fotografie a různé věci, které tehdy lidé běžně používali. Atmosféru z období před sto lety umocňuje muzika v podání CK dechové hudby Letovice. „Nejezděte do toho Sarajeva," ozývá se z davu, když arcivévoda se svým doprovodem nastupuje do auta.

Ten do Sarajeva ještě nejede. Po okružní jízdě obcí zamíří na výletiště ve Světlé, kde je připravené občerstvení a další program. „Vaše milosti, poslušně hlásím, že sbor dobrovolných hasičů Světlá je připraven, nastoupen k provedení cvičného požárního útoku," salutuje velitel sboru Eduard Dokoupil. Vypřáhnout koně a práce s dobovou stříkačkou sboru z roku 1887 může začít. Nejprve je potřeba z vodní nádrže do stříkačky pomocí kbelíků dostat vodu. Na řadu přichází ruční pumpování a za chvíli už z hadice tryská proud schopný uhasit požár.

Možnosti vyfotografovat se s arcivévodovou rodinou využívá řada lidí. Například Lenka Chalupová. „Pocházím ze Světlé, tak jsem si tuto akci nemohla nechat ujít. Nejvíc se mi líbila tehdejší móda, kloboučky a šaty jsou úžasné. Moc jsem si to užila, byla to povedená akce," hodnotí žena. Slovy chvály nešetří ani Alena Dufková ze Světlé. „Musela jsem přijít, když se u nás koná taková akce. Překvapilo mě, že to bylo hodně velké. Nejhezčí byly kostýmy všech účastníků," má jasno Dufková.

Spokojený je i Radek Krajíček. „Vždycky to může být lepší. Ale jsme rádi, že přišlo dost lidí. Snažili jsme se, aby návštěva následníka trůnu a jeho rodiny co nejvíc odpovídala skutečnosti. Což se promítlo i do dekoru a protokolu dne," dodává jeden z organizátorů.

Na akci nechyběl světelský kronikář Jiří Biberle. Ten zájemcům ukázal další zajímavosti v obci. „Od roku 1908 do roku 1918 ve Světlé stával pomník císaře Františka Josefa I. Údajně ruští vojáci pomník za války poničili. Hlavu hodili do rybníka, zbylo jen torzo," říká kronikář s tím, že sobotní slavnostní den samozřejmě do obecní kroniky patřičně zapíše.