Podobné zařízení ve Sloupu dosud chybělo. Tamní starší lidé tak museli čekat, až se uvolní místo buď v Blansku, Jedovnicích nebo Petrovicích.

Nové byty ve Sloupu budou určeny pro soběstačné důchodce. „Výstavba je plánovaná pro lidi, kteří nemají nějaké zásadní zdravotní problémy a mohou se pohybovat. Třeba například ti, kteří mají větší byt a rádi by šli do menšího a bezbariérového. Máme sice smlouvu s blanenskou charitu. Ta sem ale bude dojíždět jen občas,“ uvedl starosta Sloupu Josef Mikulášek.

Stavba sedmi jednopokojvých bytů s kuchyní bude hotová letos. „Získali jsme dotace, stavba tedy musí být hotová do konce letošního roku. Na jaře budeme pokládat dlažbu, chodníky a upravovat okolí domu,“ upřesnil starosta.

Podle něj už ve Sloupu mají sedm žádostí o bydlení v novém zařízení. A žádosti stále přijímají.

„Přihlásili se lidé ze Sloupu, Němčic nebo Ludíkova. Nemáme podmínku, že lidé musí pocházet ze Sloupu. Hlavním kritériem byl věk a zdravotní stav lidí,“ upřesnil Mikulášek.

Na stavbu pečovateslkého domu získali Sloupští čtyři a půl milionu z Ministerstva pro místní rozvoj. Téměř jeden a půl milionu přispěl Jihomoravský kraj.