„Evropská noc pro netopýry je akce, na které se snažíme my, kteří se zabýváme ochranou netopýrů, případně jejich výzkumem, upozornit veřejnost na tuto velice zajímavou skupinu živočichů," vysvětlil hned na úvod Mojmír Vlašín z ekologického institutu Veronica, který se na pořádání akce podílí.

Prohlídka jeskyně tak mohla začít. Turisty při ní provázel Miroslav Kovařík ze Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Mimo jiné se od něj dozvěděli, že Sloupsko-šošůvské jeskyně patří mezi nejvýznamnější zimoviště netopýrů v Moravském krasu. „Zimuje tady na dva tisíce netopýrů, a to především netopýr velký," řekl zoolog.

Po prohlídce jeskyně bylo pro účastníky akce připravené promítání filmu o netopýrech. Následovala asi nejočekávanější část programu. Ukázka živých netopýrů. Ta se kvůli deštivému počasí konala v přístřešku před tamním bufetem. Živé netopýry turistům představil Jan Zukal z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky. „Kdo má zájem, může si netopýra i pohladit. Dnes si ukážeme čtyři netopýry, například netopýra vodního nebo vrápence malého," přiblížil Zukal.

Evropská noc pro netopýry je podle vedoucí Sloupsko-šošůvských jeskyní Miluše Hasoňové akce stále oblíbenější. „Přiláká sem vždy několik stovek návštěvníků," dodala Hasoňová.