„Na škole je naplánováno kompletní zateplení pláště celé budovy, výměna všech oken, zateplení střechy. S přípravnými pracemi začala vybraná firma po jarních prázdninách, v tomto týdnu už její pracovníci mění ve škole okna,“ přiblížil ředitel školy Pavel Dočekal.

Původně vedení školy zvažovalo, že kvůli rozsáhlým pracím dostanou děti ředitelské volno nebo, že učitelé budou muset zkrátit výuku, nakonec však zateplování chod školy neomezí.

„Firma se nám naštěstí snaží vycházet maximálně vstříc, ať už při pohybu pracovníků nebo při hlučnějších pracích. Ty plánují dělat hlavně po víkendech, výuku tak pravděpodobně omezovat muset nebudeme. Žáci však musí počítat s tím, že se budou různě stěhovat a plánujeme i spojování některých tříd,“ uvedl ředitel.

Vařit nepřestanou

Aby žáci mohli ve škole i dál chodit na obědy, do výměny oken ve školní jídelně a v kuchyni, se dělníci pustí o letních prázdninách. „Opravy těchto místností jsou nejnáročnější z celé školy. Kuchařky pak budou muset vzít do ruky každý hrníček a umýt jej, což může trvat až měsíc. Kompletní zateplení tak rozlehlé budovy jako je slouská škola nejde zvládnout přes prázdniny. Proto jsme s ním také začali už teď a konec je naplánovaný až na říjen,“ vysvětlil ředitel školy.

Po zateplení počítají ve škole s tím, že se jim už následující zimu podaří snížit účet za topení až o půl miliónu. „Za plyn momentálně platíme zhruba milión tři sta tisíc. Dohodli jsme se se s vedením městečka, že to, co se nám podaří díky zateplení ušetřit, půjde do rezervního fondu, ze kterého se budou brát peníze na další opravy,“ doplnil Dočekal.

Zateplení školy vyjde Sloup zhruba na dvacet miliónů korun. „Z této částky bychom měli zhruba tři čtvrtiny pokrýt z dotace, o tu jsme už požádali. Na zbylých pět miliónů jsme si museli vzít úvěr,“ upřesnil starosta Sloupu Josef Mikulášek.