„Dostávali jsme spoustu žádostí ze strany lidí, kteří se chtějí do pečovatelských bytů nastěhovat. Už několik let stojí ve Sloupě sedm takových bytů. K nim se teď přidá dalších šest, které dělníci dostaví na jaře,“ uvedl starosta Sloupu Josef Mikulášek.

Ubytovaní v nich budou důchodci nad sedmdesát let a lidé s minimálně prvním stupněm zdravotního postižení. „Takové podmínky jsou zakotvené přímo v dotačním programu, odkud čerpáme většinu peněz na přístavbu,“ vysvětlil Mikulášek. V dotacích Sloupští dostanou necelé čtyři miliony korun, další dva miliony budou potřeba z rozpočtu městyse.

Už teď je podle sloupského starosty zájem velký. „Očekáváme, že se byty bez problémů rozdělí. Dostali jsme šestnáct žádostí a lidé mají do jara čas na další,“ dodal Mikulášek s tím, že žádosti ještě neposuzují. Horší to bylo při stavbě předešlých sedmi bytů. „Dělali jsme tehdy průzkum a zájem byl obrovský, bohužel pak najednou upadl,“ dodal Mikulášek s tím, že podobnou situaci teď řeší lidé i v Ostrově u Macochy.

Tam v dubnu dostavěli devět pečovatelských bytů. Lidé se do nich nastěhovali na konci října, jeden byt však stále nemá svého majitele. „Zájemců bylo na začátku hodně, ale některé jsme nemohli uspokojit, protože nesplňovali podmínky dotačního programu. Zatím bydlí sedm z devíti lidí,“ řekl ostrovský starosta Ondřej Hudec. Zároveň dodal, že byty jsou k dispozici i pro přespolní zájemce.

ŽANETA ONDROUŠKOVÁ