Tropičtí tvorové zpestřují výuku boskovickým studentům už sedmnáct let. „Hodiny biologie mají být praktické a mají studenty motivovat. Před lety jsem tak pořídil do školy první akvárium s rybičkami. Přibylo terárium se strašilkami, což je tropický hmyz z Austrálie, a další zajímavosti,” vzpomene začátek klubu Biosféra ředitel gymnázia Jaromír Fiala. Jako učitel tehdy usiloval o to, aby v každém akváriu a teráriu bylo prostředí, rostliny a živočichové jako v Africe, Americe či Asii.

Kromě hodin biologie měli studenti dobrodružnou také maturitu. Učiteli a skupině studentů totiž utekli cvrčci. „Stalo se to zrovna v laboratoři, kde studenti skládají maturitní zkoušku. Cvrčci cvrčí ve chvíli, kdy je klid a ticho. A protože při maturitě tato chvíle nastala, tak spustili. Bohužel se nedají chytnout,” pousměje se Fiala.

Nyní stojí v gymnáziu jedenáct plných akvárií a terárií. Dvě jsou dokonce pětisetlitrová. Ve Fialových šlépějích pokračuje bioložka Petra Makovcová. „Staráme se o živočichy z Afriky, jihovýchodní Asie a Amazonie. Zajímavý je třeba gekončík noční, což je ještěr s velkou hlavou a dlouhým jazykem, kterým si lízá oči. Pak máme mláďata afrických rybiček. Jako malé jsou oranžové, jejich samečci pak stárnou a postupně se zabarví do tmavě modré i černé. Dále máme raky. Jeden jediný se sám může rozmnožit. A nechybí ani had, kterého krmíme živými myšmi. Mrtvé by totiž nechtěl,” popisuje Makovcová. V teráriu si hoví i sklípkan či křeček a další živočichové. Brzy všichni dostanou jména. O těch budou studenti hlasovat .